Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İİT’den Husi korsanlığı ile mücadele çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el- Useymin, Husilerin Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’deki geçiş özgürlüğüne yönelik saldırılarını kınadı. Uluslararası topluma Husilerle mücadele çağrısı yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el- Useymin, uluslararası toplumu, Kızıldeniz’deki uluslararası geçiş güvenliğiini sağlamaya ve Husi korsanlığına karşı mücadele etmek için harekete geçmeye çağırdı.

Useymin, daimi üyelerle gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında Husilerin iki Suudi petrol tankerine gerçekleştirdiği saldırıya, Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’deki geçiş özgürlüğü başta olmak üzere uluslararası ticaretin hedef alınmasına dikkat çekti. Useymin, Suudi Arabistan’ın talebi üzerine gerçekleştirilen toplantıda şunları söyledi:

“Husiler, yeryüzünün en temiz ve kutsal toprağı olan Mekke’yi tereddüt etmeksizin hedef aldı. Ayrıca Suudi Arabistan topraklarına, çıkarlarına ve halkına karşı yürütülen bir dizi terör eyleminin bir parçası olarak Babu’l Mendeb Boğazı’ndaki Suudi petrol tankerlerine saldırdılar.”

İİT Genel Sekreteri, teşkilatın, Husi milislerinin bu tüm dünya ülkelerinin çıkarlarına zarar veren saldırılarını en sert ifadelerle kınadığını belirtti. İİT’nin terörle mücadele konusunda Suudi Arabistan’a tam destek verdiğini vurguladı.

Ayrıca Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun çalışmalarına da övgüde bulundu. Yemene siyasi, mali ve güvelik desteği sunulması gerektiğini kaydetti.