Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY, Bağdat’ın kutlamalarını protesto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, DEAŞ zaferinden sonra yaptığı açıklamalarda Peşmerge kuvvetlerinin rolüne hiç değinmemesi Kürtlerin tepkisini çekti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, ‘sorumsuzluk’ olarak nitelendirdiği Başbakan İbadi’nin açıklamalarını şiddetle eleştirdi. Aynı zamanda, Irak Parlamentosu’nda yer alan tüm Kürt blokları, Irak’ın DEAŞ’a karşı kazandığı zafer kutlamalarını boykot etti.

Irak Başbakanı İbadi, önceki gün yaptığı zafer konuşmasında, DEAŞ’la mücadele eden Irak güçlerinin, Haşdi Şabi’nin, federal polisin, terörle mücadele ve emniyet güçlerinin ve hava kuvvetlerinin oynadığı önemli rolden bahsetti. Ancak bu konuda bir açıklama yapan Peşmerge Bakanlığı’na göre, DEAŞ’a karşı savaşın birçok cephesinde belirleyici bir rol oynayan Kürt Peşmerge güçlerinden bahsetmedi. Açıklamada, “Başbakan Haydar İbadi’nin, DEAŞ’la mücadelede Peşmerge güçlerinin rolüne hiç değinmemiş olması üzüntü vericidir. Bu da İbadi’nin, bütün Iraklıların başbakanı olarak görev yapmayı başaramadığının kanıtıdır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, “Kürt Peşmergelerinin rolü olmasaydı, Irak topraklarının yarısı DEAŞ kontrolünde olacaktı” denildi.

Kürtler Bağdat’ın kutlamalarını boykot etti

Irak Parlamentosu’ndaki Kürt blokları, dün, federal hükümet tarafından düzenlenen büyük bir askeri törenle gerçekleştirilen zafer kutlamalarını boykot ettiler.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) önde gelen isimlerinden ve eski Irak Parlamentosu üyesi Şivan Taha Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, İbadi’nin Peşmergelerden ve terörizm karşısındaki etkin rolünden söz etmemesi, bazı çevrelere yakın olmak içindir. Ancak kasıtlı ve tam bir hayal kırıklığı sebebidir. Çünkü İbadi, kendisini bütün Irak’ın Başbakanı ve Peşmergeler’i de Irak askeri sisteminin bir parçası olarak görüyordu” şeklinde konuştu.

Goran: Peşmerge, olmasaydı zafer kazanılamazdı

Goran (Değişim) Hareketi milletvekili Sirva Abdülvahid Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada İbadi’nin konuşmasında Peşmerge’den bahsetmemesi karşısındaki şaşkınlığını dile getirerek, “Peşmerge’nin yapmış olduğu fedakarlıklar, İbadi’nin görmezden gelebileceği kadar az değildir. Peşmerge, DEAŞ’a karşı mücadelede Irak güçlerinin yanında yer almasaydı, bu zafer kazanılamazdı” ifadelerini kullandı.

KYB’de boykot etti

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grubu Başkanı Arez Abdullah, kutlamalar için İbadi’nin ofisinden bir davet mektubu aldığını ve daveti kabul ettiğini belirtti. Arez Abdullah şöyle devam etti, “Ancak Sayın İbadi’nin konuşmasını duyduğumda, Peşmerge’nin, DEAŞ’la mücadeledeki rolünü ve yaptığı ciddi fedakarlıklardan bahsetmediğini fark ettiğimde endişelendim. Bu yüzden kutlamaları boykot etmeye karar verdim” dedi.

Irak hükümetinin, DEAŞ’a karşı kazanılan zafer sebebiyle Irak’ın tüm bölgelerinde resmi tatil ilan etmesine rağmen, Irak Bölgesel Kürt Hükümeti (IKBY) Irak Başbakanın sergilediği tutumu boykot etmek amacıyla normal çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

İbadi ve Maliki çekişmesi devam ediyor

Irak’ta özellikle Bağdat’taki zafer kutlamalarına rağmen, iktidardaki Dava Partisi liderleri arasındaki siyasi farklılıklar sürdü. Gözlemciler, Başbakan İbadi ve Nuri el-Maliki tarafından DEAŞ’a karşı savaşın sona ermesiyle birlikte yayınlanan mesajlarda bile iki lider arasında böyle ‘ulusal’ bir konuda bile ’gizli’ çekişmenin yaşandığını gözlemledi.

Maliki’den Peşmerge vurgusu

DEAŞ’la mücadelede Peşmerge güçlerinin rolüne herhangi bir atıfta bulunmayan Başbakan İbadi’nin aksine, Dava Partisi lideri Nuri el-Maliki tarafından yayınlanan mesajda diğer Iraklı güçlerine yönelik övgünün yanı sıra Peşmerge’den de bahsedildi.

Dava Partisi’nin Necef’ten yaptığı açıklamasında, Başbakan İbadi’nin dediği gibi ‘tarihsel bir zafer’ kazanıldığı ve bu zaferde başta Irak güçlerinin bu zaferdeki rolüne ve ardından Haşdi Şabi’nin rolüne değinildi. Maliki’nin yayınladığı tebrik mesajında Irak hükümetini ve Haşdi Şabi üzerinden DEAŞ’la mücadeleye katılan diğer askeri güçleri tebrik etti.