Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY: Federal Mahkemenin referandum kararına saygılıyız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak Federal Mahkemesi’nin bağımsızlık referandumuna ilişkin ‘Hiçbir bileşenin ayrılma hakkı olmadığı’ yönündeki kararına saygı duyduklarını açıkladı.

Açıklamada, “Federal Mahkeme’nin anayasanın ilk maddesinin şerhine saygı duyuyoruz. Bu, esas olarak, tüm anayasal maddeleri, hakların ve yetkilerin korunmasını sağlayacak şekilde uygulayarak, farklılıkları çözecek kapsamlı bir ulusal diyaloğun başlangıcıdır” ifadeleri yer aldı.

IKBY’de 25 Eylül’de yapılan ve yüzde 92.73 ‘Evet’ oyu ile sonuçlanan bağımsızlık referandumu sonrası Irak Başbakanı Haydar İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Federal Mahkeme’ye başvuruda bulunmuştu.

Irak Anayasası’nın 1. ve ilgili diğer maddelerine atıf yapan mahkeme, ‘ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı’ yönünde karar almıştı.

Mahkeme, Bağda ile IKBY arasındaki anlaşmazlıkları gidermek konusunda sorumlu ve kararlarına itiraz edilemez. Ancak kararları IKBY’de uygulayacak bir mekanizma bulunmuyor.

Rusya’dan IKBY’ye 1 milyar 300 milyona dolar ödeme

Öte yandan Rus petrol devi Rosneft, bir süre önce imzalanan ve Bağdat tarafından şiddetle eleştirilen petrol anlaşması kapsamında IKBY’ye 1 milyar 300 milyon dolarlık ödeme yaptığını açıkladı.

Şirket tarafından bugün yapılan açıklamada “2017 yılının üçüncü çeyreğinde ham petrol satışı için IKBY’ye toplamda 1 milyar 300 milyon dolarlık avans ödemesi yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Rosneft, Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumundan kısa bir süre önce IKBY ile 5 blokta petrol üretmek için anlaşma imzalandığını açıklamış, bu gelişme Bağdat’ın tepkisine yol açmıştı.

Irak Petrol Bakanlığı, anlaşmayı ‘Irak’ın iç işlerine karşı bariz bir müdahale’ olarak eleştirmişti.

5 blokta yapılacak petrol keşif çalışmalarının gelecek yıl başlaması öngörülüyor. Pilot üretimin de 2018 yılında başlaması hedefleniyor. Ticari üretime 2021’de başlanması planlanıyor.