Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY, Kürt oylarının iptalini protesto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) binlerce Peşmerge ve Kürdistan Güvenlik Güçleri üyesi dün, geçen ay parlamento seçimleri için kullandıkları oyların Irak Temsilciler Meclisi tarafından iptal edilmesi kararını protesto etti.

Göstericiler, bölgedeki Peşmerge kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin oylarının kaldırılmasını esas alan yeni seçim yasasını kınayan sloganlar attı. Ayrıca bunun üç yıldan fazla süredir DEAŞ ile savaşarak canlarını ortaya koyan kuvvetlere karşı bir haksızlık ve toplu cezalandırma olduğunu ifade ettiler. Göstericiler yaptıkları çağrıda Temsilciler Meclisi’nden kararın iptali talebinde bulundu. Kürt muhalefet partileri bu kararın Peşmerge güçlerine karşı kurulan bir komplo olduğu söyleyerek Temsilciler Meclisi’nden kararı kaldırmasını istedi.

IKYB Başkanı danışmanlarından Dilşah Şahab dün Peşmerge ile güvenlik güçlerinin oyların iptal kararının kabul edilemez olduğunu, bunun herhangi bir yasal ve mantıksal dayanağının olmadığını ifade etti. Şahab açıklamasında şunları söyledi:

“Seçimle ilgili tüm anayasal ve yasal kurumların yapması gereken, herhangi başka bir yasal prosedür uygulamadan seçimlerin gerçek sonuçlarını açıklamasıdır. Herhangi bir partinin yasal bir destek ve inceleme olmadan geniş bir seçmen kitlesinin oylarının iptal edilmesi haksızlıktır ve kabul edilemez.”

Göstericiler arasındaki Peşmerge üyesi Ari Muhammed de Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Irak Temsilciler Meclisi’nin bizim oylarımızı iptal etme kararı DEAŞ’a karşı savaşmış kişilerin tüm haklarından mahrum bırakılması anlamına gelir. Biz bu kararı şiddetle reddediyoruz. Sesimizin ülkede duyulması gerekiyor. Saddam Hüseyin dönemindeki diktatörlük çağına dönmeyi kabul etmiyoruz.”