Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY seçimlerinde karşılıklı şaibe ithamları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Erbil: İhsan Aziz/Şarku’l Avsat

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) halk, başarısızlıkla sonuçlanan bağımsızlık referandumundan tam bir yıl sonra, 673 adaydan 111 milletvekili seçmek için sandık başına gitti.

İlk veriler, katılım düşüklüğü nedeniyle cesaret verici değil. Üstelik taraflar birbirlerini seçime hile karıştırmakla itham ediyorlar.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre seçim sonuçlarının 72 saat içinde açıklanması bekleniyor.

Erbil’den yayın yapan Rudaw TV’nin aktardığı resmi olmayan sonuçlara göre seçimlere katılım oranı Süleymaniye’de yüzde 43, Halepçe’de yüzde 68, Erbil’de yüzde 58.79, Dahok’ta yüzde 64. Aynı kaynağın haberine göre ilk veriler, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) önde olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Süleymaniye’de bazı sandıklarda olaylar olduğu yönetime bildirildi.

Kürdistan Demokratik Parti, Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve Cemaat-i İslam (Komel) Partisi’nin Köysancak şehrinde yaptıkları ortak basın açıklamasında, Ulusal Birlik yetkilileri tarafından yapılan açık ihlaller nedeniyle seçim sonuçlarının tanınmayacağı belirtildi. Yapılan açıklamada bu durumun Yüksek Seçim Kurulu’na iletildiğini ve kurumdan gelecek cevabın beklendiği vurgulandı.

Buna karşılık Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Milletvekili Saadi Ahmed tarafından yapılan açıklamada, sadece şaibenin olduğu Duhok ve Erbil’deki seçim sonuçlarının tanınmayacağı ifade edildi. Bu şehirler KDP’nin iki kalesi sayılıyor.

Eski IKYB Başkanı Neçirvan Barzani, yaptığı açıklamada seçim sürecini “Kürdistan bölgesinin parlak yüzünü yansıtan muhteşem bir tecrübe olarak nitelendirdi. Kürdistan Yurtseverler Partisi (KYB) lideri Kubat Talabani ise oy verme işleminden sonra yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarına bakılmaksızın seçmenleri ve emniyet güçlerini, seçim sürecinin sorunsuz ve düzgün şekilde yürümesi için çaba göstermeye çağırdı.

Talabani şunları söyledi;

“Bu seçimlerin ilk kazananı Kürdistan halkı olacak çünkü halk, Kürdistan parlamentosuna gerçek temsilcilerini seçmek istiyor. Bölgemizi daha iyi bir hale getirmek için birlikte çalışmalıyız.”

Erbil’deki seçim sandıklarından birine dizlerinin üzerinde yürüyerek giden engelli Şevki Mamindi (39), ülkedeki siyasi, ekonomik sorunların ayrıca Bağdat ve Erbil arasındaki konuların ancak seçimler yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Mamindi, Şarku’l Avsat muhabirine yaptığı açıklamada: “Oy hakkımı kullanmak için geldim. Haklarımızı savunacak bizi temsil eden kişileri seçmek için buradayım. İnanıyorum ki gelen gidenden daha iyi olacak. Zira bu seçim terörle mücadeleden sonra yapıldı. Özellikle engellilere daha fazla hizmet sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

Ulusal bağlılığı nedeniyle oy kullandığını ifade eden 45 yaşındaki Halid Huşnav ise Şarku’l Avsat’a şunları söyledi: “Bölgede milletvekillerini ve hükümeti belirleyen bizleriz. Yeni seçilecek hükümetin sorunları çözebilmesi için doğru tercihte bulunmalıyız.”

42 yaşındaki Kazal Sabır, seçimlere katılımın tüm bölge vatandaşları için ulusal bir görev olduğunu belirterek şunları söyledi: “Daha iyi yaşam standartları talep ettiğimiz sürece, bunu yapabileceğine inandığımız kişileri seçmemiz gerekiyor. Son dört yıldır bizi sıkıntıya sokan kişileri ise cezalandırıyoruz.”