Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de bulunan yabancılar, seyahat yasağı öncesi Erbil ve Süleymaniye havaalanlarına akın etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Binali Yıldırım, perşembe günü, Ankara’nın Irak’ın Kürdistan bölgesi tarafından gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna tepki olarak alınacak kararları koordine etmek için Irak ve İran’la üçlü bir zirve yapmak istediğini belirtti.

Yıldırım gazetecilerin sorularına “Yakın gelecekte Türkiye, İran ve Irak’la bir araya gelecek ve referanduma karşı alınacak önlemleri planlayacak” diye cevap verdi.

Başbakan, “Üçlü bir zirve yapmak istiyoruz, bu formülün daha üretken olacağına inanıyoruz. Diplomatik kurumlarımız bu üçlü toplantıyı organize etmek için çalışıyor” dedi.

15 milyon Kürt’e ev sahipliği yapan Türkiye, güneydoğusundaki ayrılıkçı bir Kürt ayaklanmasıyla yüzleştiği için sınırında bir Kürt devletinin olmasından endişe ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kürt petrolünün Ceyhan limanından ihraç edildiği petrol boru hattını kapatarak, ekonomik açıdan Erbil’i vurmak için birkaç kez tehdit etti.

Bu bağlamdaki hassas ilişkilere rağmen, Irak, Türkiye ve İran son birkaç gündür temaslarını yoğunlaştırdı.

Basında çıkan haberlere göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefon görüşmesinin ardından Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi aradı.

Türkiye de uçuşları askıya aldı

Irak hükümetinin daveti üzerine Türkiye, Cuma akşamı Irak Kürdistanı’ndaki tüm uçuşların askıya alındığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, mecburen bölgede kalmak zorunda olmayan vatandaşlarını “uçuşlar askıya alınmadan önce” Irak Kürdistan’ını terketmeleri konusunda uyardı.

Irak Kürdistanı’nda çalışan yabancılar, yasak başlamadan önce Erbil ve Süleymaniye havaalanlarına akın etti.

Uluslararası bir insani yardım örgütü için çalışan Ürdünlü Hıdır Ahmed, “İşim bitti ve önümüzdeki hafta yola çıkmaya karar verdim, ancak daha sonra uçuşların iptal edilme korkusu nedeniyle bugün gideceğim” dedi.

Kürdistan bölgesinde iki yıl geçiren Ahmed, “Kendimi zorla seyahat edecek halde bulmak istemiyorum” diyerek, uçuşlar iptal edilmeden önce gitmeye karar verdiğini belirtiyor.

Hıdır Ahmed gibi birçok yabancı bugün Erbil Havaalanı’na koştu. Irak hükümetinin Cuma gününden itibaren, Irak Kürdistanı’ndaki 2 uluslararası havalimanının uluslararası seferlerini askıya alma kararı sonrasında Erbil Havaalanı’ndan uçtu.

Erbil Havaalanı Müdürü Talar Faik Salih, “Bu yasağın,uzun süreceğine inanmıyorum. Burada çok sayıda yabancı yaşıyor ve kapatma kararı sadece Kürtleri etkilemiyor. ” dedi.

Erbil havaalanı birçok Kürt bayrağı ve Kürdistan’ın bağımsızlığını talep eden bir afişlerle bezendi. AFP muhabiri havalimanındaki birçok yabancı gibi Kürtlerle birlikte seyahat etmeye hazırlandı.

5 yaşındayken doğduğu yerden ayrılan Afgan asıllı Amerikalı Zinad Draun, “referandum nedeniyle gidiyoruz, yani havalimanının kapanması vb. nedenlerle ABD’ye dönüyorum çünkü durum daha gerginleşiyor. İki çocuğum var, olaylar sakinleştiğinde burada olacağım,” diyor. Draun, DEAŞ örgütü tarafından saldırıya uğrayan kadınları tedavi etmek için Irak Kürdistan’ında çalışıyordu.

Çarşamba günü Irak’taki milletvekilleri, şu ana kadar iç savaş riskinin mümkün olmadığını öngörmekle birlikte, Başbakan Haydar el-İbadi orduyu, Bağdat Hükumeti ve Kürtler arasındaki tartışmalı bölgelere göndermesi yönündeki taleplerini yineledi.

Endişeli olarak bölgeden çıkmak isteyen yabancılar, Kürt özerk bölgesinde mahsur kalma korkusu yaşıyorlar. Irak Kürdistan Hükumeti, Bağdat Hükumeti tarafından tanınmayan yabancılara vize veriyor. Bu da, yabancıların Kürt bölgelerinden Irak Hükumeti tarafından kontrol edilen bölgelere gitmeye yetkili olmadığı anlamına geliyor.

Erbil ve Süleymaniye uluslararası havaalanlarından uçuşların durdurulmasıyla birlikte, resmi bir Irak seyahat vizesine sahip olmayan pek çok gazeteci ve işçi, zor durumda kalmaktan korkarak seyahat ettiler.

Fransa’nın Erbil Konsolosluğu da, Irak Hükumeti’nden vizesiz olan vatandaşlarına Cuma günü Irak Kürdistanı’ndan ayrılmaları çağrısında bulundu.