Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de havaalanı krizi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan bağımsızlık referandumuna yaptırım olarak Bağdat hükümetinin 2017 Eylül’ünde Erbil ve Süleymaniye Havalanlarını uluslararası uçuşlara kapatması sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Örneğin 47 yaşındaki iş insanı Barizar Surur Erbil’den Beyrut’a aylık yolculuklarının uzun saatler aldığını belirtiyor.

Bağdat Havaalanı, bölgeden uluslararası yolculuk yapan binlerce insan gibi Surur için de zorunlu aktarma istasyonu haline geldi.

Başkent havaalanındaki “hizmet eksikliği” nden şikayet eden iş insanı, “Irak makamları, Kürdistan bölgesinin ve halkının Irak’ın bir parçası olduğunu iddia etmekte ciddilerse ve Kürt halkının çıkarlarını gözetiyorlarsa, Erbil ve Süleymaniye havalimanları üzerindeki ambargoyu derhal kaldırmalı, bu yöntemlerle Kürdistan halkına zarar vermekten kaçınmalı. Hükümeti, Başbakan Haydar İbadi’yi kararını yeniden gözden geçirmeye çağırıyorum zira siviller siyasi güçler arasındaki çatışmalara taraf değiller” dedi.

Kürt bölgesindeki havaalanlarının idaresi, 25 Eylül’deki referandum öncesinde IKBY yetkililerindeydi. Referandumdan sonra merkezi hükümet hem havaalanı hem de sınır geçiş noktalarındaki kontrolün kendisine devredilmesini talep etti. O tarihten bu yana Kürt bölgesinden yapılan dış uçuşların Bağdat’tan geçmesi zorunlu oldu. Ayrıca Kürt bölgesine seyahat etmek isteyen yabancılara da vize alma şartı getirildi.