Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de kesin seçim sonuçları açıklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, bugün (Pazar) yayınladığı kesin seçim sonuçlarına göre, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 45 sandalye ile seçimin galibi oldu.

Iraklı Kürtler, IKBY’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun üzerinden geçen bir yılın ardından geçtiğimiz ay Parlamento Seçimleri için sandık başına gitmişti.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, kesin seçim sonuçlarını üç hafta gecikmeli olarak açıklamasına gerekçe olarak, seçimlere ilişkin aldığı 1045 şikayet dilekçesini değerlendirmekten kaynaklandığını belirtti.

KYB 21 sandalye kazandı

Komisyon seçim sonuçlarını duyurduğu basın toplantısında, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 21 sandalye kazanarak ikinci parti olduğunu açıkladı.

Seçim sonuçlarına göre, muhalefet partilerinin zayıflığı sebebiyle KYB ve KDP’nin yönetimi kendi arasında bölüşeceği tahmin ediliyor. Fakat sonuçlar aynı zamanda Mesud Barzani liderliğindeki KDP’nin Kürt siyasi hayatında baskın bir rol oynayacağını gösteriyor.

KYB, seçimin düzenlendiği 30 eylül tarihinde seçimin güvenilirliğine gölge düşürecek bazı suçların işlendiği iddiasıyla sonuçları tanımayacağını belirtmişti. Ancak şuan ki tabloya göre bu konuda geri adım atmış görünüyor.

Muhalefetin başını çektiği Goran (Değişim) Hareketi ise 12 sandalyeyle ikinci sıradan üçüncü sıraya geriledi. 111 sandalyeli mecliste 11 koltuk dini ve etnik azınlıklar için ayrılmış durumda.