Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de nihai seçim sonuçları açıklandı: KDP lider parti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 30 Eylül’de gerçekleştirilen Parlamento seçimlerinin nihai sonuçlarını üç haftanın ardından dün akşam geç saatlerde açıkladı.

Komisyon Başkanı Hındirin Muhammed, komisyon kurulu tarafından alınan karar uyarınca, seçim yönetmeliğine aykırı işlem yapıldığı tespit edilen 4 ildeki seçim merkezinde oyların iptal edildiğini bildirdi.

Seçim sonuçlarına göre Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 45 sandalye ile seçimin galibi oldu. Onu takip eden rakibi ve iktidardaki ortağı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) önceki seçime göre 3 sandalye daha alarak 21 sandalye ile ikinci sıradaki yerini aldı. Seçimden büyük bir yenilgiyle ayrılan Değişim (Goran) Hareketi ise meclisteki sandalye sayısının yarısını kaybederek sadece 12 sandalye alabildi. Bu sonuç aynı zamanda, Meclis Başkanlığı makamını da kaybettiği anlamına geliyor.

Bu seçimlerde Ali Bapir’in liderliğindeki Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel İslam) 7 sandalye, Salahaddin Muhammed Bahaddin liderliğindeki Kürdistan İslami Birlik Partisi 5 sandalye kazandı. Diğer yandan IKBY’de seçime ilk kez giren Yeni Nesil Hareketi, tahminlerin ötesine geçerek 8 milletvekili çıkardı.

Komisyon tarafından sonuçların duyurulmasının ardından İslami Birlik Parti Ofisi, bir açıklama yayınlayarak, seçim sonuçlarını tanımadığını ve bununla ilgili tüm yasal yollara başvuracağını belirtti.

Öte yandan KYB, sonuçları kabul ettiklerini ancak seçim mekanizmalarına yönelik bazı çekinceleri olduğunu kaydetti.

KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Bire, konuya ilişkin açıklamasında, “Seçim işlemlerinde kullanılan mekanizmalarla ilgili çekincelerimiz var. Özellikle seçmen kayıtlarında gündeme gelen çifte isimler, sahte kimlikler veya ölen kişilerin adına oy atılması sonuçları etkilemiştir. Önümüzdeki seçimlerde seçmen kayıtların düzeltilmesi ve benzer hatalardan kaçınılması gerekir. Ancak bununla birlikte, tüm alanlarda acilen hizmet bekleyen IKBY halkının yüksek menfaatini göz önünde bulundurarak sonuçları kabul ettiğimizi bildiriyoruz” diye konuştu.

Sözcü Bire, partisi ile KDP arasında son dönemde cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yaşanan gerginliklere işaret ederek, iki tarafın zamanla anlaşmazlıkların üstesinden geleceğini söyledi. Bire, “Geçtiğimiz dört yıl boyunca, ister DEAŞ ile olan savaşta ister ekonomik krizde isterse idari ve siyasi sorunlarda olsun, karşı karşıya olduğumuz tüm engellerin ve zorlukların üstesinden gelmek için geçmişte birlikte çalıştık. Önümüzdeki dönemde de aynı ruhla, Kürt halkının kazanımlarını korumak adına ekonomik, siyasal, sosyal ve güvenlik alanlarında tüm ortaklarımızla birlikte istikrarı artırmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.