Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de parlamento seçimleri için oy verme işlemi devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), başarısızlıkla sonuçlanan bağımsızlık referandumunun üzerinden geçen bir yılın ardından bugün Parlamento Seçimleri için sandık başına gidiyor.

Parlamento Seçimleri, IKBY’de cumhurbaşkanlığı adaylığı için müzakerelerin sürdüğü bir ortamda gerçekleşiyor.

Yerel saatle 08.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek olan seçimde 3 milyonu aşkın seçmenin oy kullanacağı ve 111 sandalyeli meclis için 29 parti ve koalisyondan 673 adayın yarıştığı bildirildi.

AFP’nin IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu’na dayandırarak verdiği haberde seçime ilişkin resmi olmayan sonuçların ilk 72 saat içinde açıklanması bekleniyor.

2003 yılında Saddam Hüseyin rejiminin düşmesinin ardından geniş yetkiler elde eden IKBY, 2014 yılında ise DEAŞ’ın Irak topraklarında yol açtığı kaostan istifade ederek petrol zengini bölgelerde kontrolü ele geçirdi.

Fakat IKBY’nin, Bağdat ve uluslararası toplumun tepkilerine rağmen bağımsızlık referandumu düzenlemesi, Federal güçlerin söz konusu bölgeleri geri almasıyla sonuçlanmıştı.

Bu sürecin ardından Bağdat yönetiminin Kerkük’teki petrolü kontrol etmesi, Kürt saflarını bağımsız bir devlet umudu noktasında ikiye böldü. IKBY’nin Ceyhan limanı üzerinde günde ortalama 600 bin varil petrolü uluslararası petrol pazarına ihraç ettiği biliniyor. Kerkük’ün kaybedilmesiyle birlikte Kürtler, siyah altının yarısına veda etmek durumunda kaldı.

IKBY, parlamentonun içtüzüğüne göre bir seçim bölgesi olarak tanımlanıyor.

Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) halihazırda hükümetin başında bulunuyor.