Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de seçim çalışmaları sakin başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), 30 Eylül’de düzenlenecek seçimler için önceki gün, seçim kampanyası dönemi başladı. Önceki seçimlere oranla bu seçim kampanyası oldukça sakin başladı.

IKBY şehirleri, bölgenin iki ana partisi konumundaki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) adaylarının posterleri ve parti bayraklarıyla donatılırken, iki parti de daha fazla oy alabilmek için adaylarını basının tanınan yüzleri ve gençlerden seçti.

KDP ve KYB seçimlerde iddialı

KDP ve KYB’ye muhalif 4 parti de seçimlerde iddialı. Değişim Hareketi (GORAN) adaylarının posterlerini şehirlerdeki meydanlara asarken, başta İslami Birlik Partisi ve İslami Hareket olmak üzere diğer adaylar, poster ve bayrak asma gibi faaliyetlere katılmıyor.

Berham Salih liderliğindeki Adalet ve Demokrasi Koalisyonu ise daha önce seçimleri çeşitli sebeplerle boykot ettiğini açıklamıştı. Koalisyon, boykot kararının gerekçesini Irak Parlamento seçimlerinde yaşanan hilelerin tekrarlanmasından duyduğu endişeyle açıkladı.

IKBY seçimlerine 5 siyasi parti ve koalisyon katılıyor. Seçimlere katılan 3 koalisyondan biri olan Serdem Koalisyonu, Kürdistan Sosyalist Demokrasi Partisi (KSDP) ve Kürdistan İşçi ve Emekçi Partisi’nden (KİEP) oluşurken, Milli Birlik Koalisyonu ise Asuri İki Nehir Evi Partisi, Keldani Birlik Partisi, Şalama Partisi ve Keldani Ulusal Meclisi’nden oluşuyor.

Kürdistan İslami Birlik Koalisyonu da, İslami Birlik Partisi ve Kürdistan İslami Hareketi’nin yanı sıra, bazı küçük siyasi partileri içeriyor. IKBY seçimlerine bu 3 koalisyondan ayrı olarak, bölgenin 2 ana partisi olan KDP ve KYB ile Irak Türkmen Cephesi Partisi de katılıyor.

Partiler 111 sandalye için yarışacak

Söz konusu siyasi koalisyon ve partiler, seçimlerde 11’i azınlıklara ayrılan parlamentonun 111 sandalyesi için yarışacak.

Seçim kampanyasının 28 Eylül’e kadar devam etmesi bekleniyor. IKBY Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklamasına göre, seçim propagandası için belediyelerle ortaklaşa bazı şartlar konulurken, seçim çalışmalarının belirli yerlerde yapılacağı bildirildi. Ayrıca, kuralları çiğneyenler için 3 milyon Irak dinarına varan cezalar belirlendi.

Maddi zorluklar partileri sınırlıyor

KDP adaylarından Ali el-Fili, seçim propagandası döneminin yasal açıdan oldukça verimli ve dengeli olduğunu söyledi. Bütün adayların çalışma yürütebileceğine değinen Fili, buna rağmen maddi zorlukların partileri sınırladığına dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, seçimlere dair değerlendirmeler yapan Fili, şunları söyledi;

“Kürdistan halkı için bu seçimlerin kader seçimleri olacağına inanıyorum. Çünkü seçimler, DEAŞ terör örgütünün yenilgiye uğratılmasından ve Kürt halkının demokrasi ve özgürlük söylemini hayatında ilk kez yüksek sesle dillendirdiği Kürdistan bağımsızlık referandumundan hemen sonra düzenleniyor. Bu yüzden seçimler, Kürt halkının yüksek çıkarları için davasını ardında bırakan siyasilerle hesaplaşacağı bir seçim olacak.”

“KDP’nin seçim zaferi Kürdistan’ın zaferidir”

Kürtlerin güvenini sarsan Irak Parlamento seçimlerinin KDP seçmenine etki etmeyeceğini savunan Fili, “Biz, seçmenlerimizin bu seçimlerde de desteğini alacağımızdan şüphe duymuyoruz. Çünkü seçmenlerimiz, KDP’nin seçim zaferinin Kürdistan’ın zaferi olduğunu çok iyi biliyor” şeklinde konuştu.

Seçim posterleri asılmaya başladı

Öte yandan, seçim kampanyasının ilk gününde, başkent Erbil’deki meydanlara ve otomobil camlarına çok sayıda propaganda afişi asıldığı görüldü. Bu durum, seçim kurulu tarafından belirtilen kuralları açıkça ihlal ederken, Fili ise kurallara aykırı davrananların cezasına razı olması gerektiğini ifade etti.