Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IKBY’de TSK kışlaları kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak topraklarında PKK’ya yönelik operasyon gerçekleştirildiğini reddetti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) üst düzey bir yetkili ise TSK’nın IKBY’de askeri kışla ve sabit mevziler kurduğunu öne sürdü.

AFP’ye konuşan Soran Kaymakamı Krmanj İzzet, “Türk ordusu, bölgede yaklaşık 15 kilometre derine giderek Soran’ın Sidkan ilçesine bağlı alanlarda kışlalar ve askeri bölge kurdu. Bunlar, IKBY – İran – Türkiye arasındaki üçgen sınırda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Bağdat’ta yaptığı görüşme esnasında Türkiye’nin operasyon düzenlediğini kabul etmediklerini belirterek ”Türk güçlerinin Irak sınırını ihlal ettiğini kesinlikle reddediyoruz” diye konuştu.

Çoman Kaymakamı Ahmed Kadir ise, TSK’nın Balyan bölgesindeki köyler ve özellikle de Sarkan köyünde düzenlediği operasyonlarda dün sabah 4 sivilin öldüğünü iddia ederek, “Türk ordusu, PKK militanlarının bölgelerini hedef aldı. Ancak bu bölgelerin yakınındaki vatandaşlar da bundan etkilendi. Evlerinin aldığı isabet sonucu 4 kişi öldü” dedi.

TSK’nın operasyonunun ardından IKBY hükümeti PKK’ya sivil alanlardan çıkması yönünde çağrıda bulundu.

Hükümet açıklamasında sivil ölümlerden dolayı üzüntü duyduklarını dile getirerek, “Ancak PKK karargâhının varlığı, bu köylerdeki sivillerin yaşamlarına yönelik tehdit oluşturuyor. Sivil kayıplara yol açmamak için genel merkezlerini taşımaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.