Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İki gün içinde Taiz’de 77 darbeci öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen 4. Askeri Bölge Komutanı Tuğgeneral Fadl Hasan Muhammed, ulusal ordunun Arap koalisyon güçlerinin de desteklediği askeri plan kapsamında 4 gün süren operasyon gerçekleştirdiğini bildirdi.

Muhammed, “Şu anda Tazi’deki operasyonlar Arap koalisyon güçlerinin geçtiğimiz ayın sonunda Riyad’daki askeri toplantıda onayladığı askeri plan çerçevesinde kararlı ve istikrarlı bir şekilde devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde 2 gün içinde ulusal ordu, Taiz’de bulunan Suudi Arabistan destekli koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar kapsamında yapılan baskınlarda 77 darbeciyi öldürdü.

Şeref’ul Abin bölgesinde 10 darbeci öldürüldü

Tazi’deki askeri kaynak Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, pazar sabahı Taiz’in batısındaki Şeref’ul Abin bölgesinde 10 darbecinin öldürüldüğü ve çok sayıda darbecinin de yaralandığını bildirdi. Ayrıca cumartesi günü Taiz’deki farklı cephelerde yapılan saldırılarda 55 darbecinin öldürüldüğü ve çok sayıda darbecinin yaralandığı ifade edildi. Operasyonlarla şehrin doğusundaki birçok bölge özgürleştirilirken, Husi milislerinin askeri teçhizatları da kullanılamaz hale getirildi.

Taiz’in doğusundaki kontrolün sağlandığı Tebbe Ceşa’a’nın yanı sıra Tebbabul Mukrami ve Sellal bölgelerindeki ilerleme sırasında girilen çatışmalarda 12 darbeci ölürken 17’si ise yaralandı. Tebbe Sellal’de konuşlandırılan bir tank sürekli olarak milislerin bulunduğu yerleşim yerlerine saldırıda bulundu. Çatışmalar Zenuc ve Hazran bölgesinde şiddetlendi. Doğudaki çatışmalar devam ederken kuzeyde Va’ş dağında ise şiddetli çatışmalar devam etti.

22. Mekanize Tugayı’ndan Abdullah Şerabi Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, koalisyon destekli ulusal ordunun Taiz’de başlattığı askeri operasyon kapsamında bölgeleri özgürleştirme ve darbecilerden temizleme faaliyetlerinin devam ettiğini ve şehrin stratejik noktalarında kontrolün sağladığını bildirdi.

Marib ilinin batısındaki Sarvah ve Heylan cephelerinde ise darbecilerin ordu mevzilerine sızma girişimiyle çıkan şiddetli çatışmalarda çok sayıda milis etkisiz hale getirildi.

Husi roketi Marib’te 1 kadını öldürdü

Ulusal ordunun sitesi September net’e göre Marib’te darbecilerin fırlattığı Katyuşa füzesinin bölge sakinlerinden birinin evine düşmesi sonucu bir kadın öldü 3 kadın ağır yaralandı.

Husiler çeşitli cephelerdeki ağır kayıplarına karşılık olarak yoğun nüfuslu alanları hedeflemeye devam ediyor.

Siyasi aktivist Hamad el-Hamzi, milislerin Marib’deki köylere yönelik bombardımanlarının devam ettiğini, yapılan saldırılarda bölge sakinlerinin evlerinin ve mahsullerinin zarar gördüğünü bildirdi.

Öte yandan koalisyon savaşçıları Sana’nın doğusunda bulunan Remada bölgesindeki Nihm’de milislerin BMP tankını imha eti.

Kral Selman İnsani Yardım Merkezi, konut ve gıda desteğini sürdürüyor

Kral Selman İnsani Yardım Merkezi, Cevf bölgesindeki Heb ve Şuaf’da kurtarılmış bölgelerde konut ve gıda desteğini sürdürüyor. Bölge Valisi Emin Ali el-Akimi, yardımların yapıldığını ifade ederek, Kral Selman’a çatışma bölgelerinde sağladığı yardım ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun desteğinden dolayı şükranlarını sundu.