Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İki İsrail askeri araba ile ezilerek öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı Şeria’nın kuzeybatısındaki Cenin’de, Mevo Dothan’daki askeri kontrol noktasında 20 yaşındaki Filistinli bir genç iki İsrail askerini araba ile ezerek öldürüldü.

İsrail kaynakları olay sırasında söz konusu gencin de yaralandığını ve tutuklanarak tedavi altına alındığını aktardı. İlk sorgulamasında olayın bir kaza sonucu meydana geldiğini söylediği kaydedildi.

Ancak İsrail bunun kasti bir operasyon olduğunu düşünüyor. Bireysel mi yapıldığı yoksa 14 Mayıs’ta sona eren İsrail’in 70. kuruluş yıldönümü kutlamalarını hedef alan başka bir operasyonun parçası mı olduğu araştırılmaya devam ediliyor.

Washington, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e transfer etme niyetini sürdürüyor. İsrail, Filistinlilerin öfkesinin her an patlak verme ihtimalini göz ardı etmiyor.

Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin şehirlerinin ve kasabalarının çoğu, “Öfke Cuması” yürüyüşlerine sahne olmuştu. Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin ardından 16 hafta boyunca sürdürülen protestolarda yaklaşık 100 kişi yaralandı.

İsrail’de siyasi gerilim sürüyor

İsrail Maliye Bakanı Moshe Kahlon, Başbakan Netanyahu’ya yönelik baskıyı artırarak görevinden istifa etmesini istedi. Kahlon, Netanyahu’yu hakkında açılan üç yolsuzluk davası nedeniyle suçluyor.

10 milletvekilinden oluşan bir kanada liderlik eden Kahlon yaptığı açıklamada “Netanyahu, kendisine karşı bir iddianame getirilmesi halinde başbakanlık görevine devam edemez diye düşünüyorum. Bunu üç ay önce belirttim. Ve halen de aynı fikirdeyim” ifadelerini kullandı.