Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İki köyün bayramlaşanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas internet sitelerinde eski hükümet başkanı, İslami Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Abdulilah ibn Kiran’ın arkadaşlarıyla yaptığı bir toplantı esnasında, Ümmü Gülsüm’ün şarkısını söylerken videoları yayınlandı. Fas geleneksel giysileri giyen Kiran, meşhur şarkının “Kalp, her güzele âşık olur” bölümünü tekrarlıyordu. Sesi, birçok kişinin beğenisini kazandı.

Söz konusu videodaki o bölümü ben de dinledim. Performansı oldukça iyi. Sesinde biraz hırıltı var. Ancak kendisine karşı sadık olduğu müddetçe bu durum, ondan bir şey eksiltmez.

Bilindiği üzere bu şarkı baştan sona Peygamber Efendimizi övüyor.

Bir şey, her zaman başka bir şeyle hatırlanır. Onlar, iki yıldır gündüz yatsı namazına kadar cami imamlığı ve müezzinliği yapan, gece ise; Rock yıldızı ve grubun lideri olan Türk bir şahıstan bahsediyorlar. İsmi Ahmet Tüzer olan bu kişi, İç Anadolu şehirlerinden birisinde ikamet ediyor. Vakit namazlarında 50’den fazla kişiye ve cuma günlerinde sayıları artan cemaate namaz kıldıran bu imamın sesi, her gün buradan yükseliyor.

İfadesine göre İslami Rock icra etmek için ‘Firock’ adlı bir grup kurmuş ve grubun lideri olmuştur.

Bundan dolayı bazı methiye ve İslami şiirleri batı müziğiyle birleştirmeye çalıştı. Kuran tilaveti yarışmalarında çeşitli ödüller kazandı.

İddia edildiği üzere, Amerika’daki Müslüman topluluğu tarafından konserler vermek için davetler almış. Din adamları arasında şarkının mubah ya da haram olup olmadığı ihtilafına bakılmaksızın kural şudur. Tabi bu kadim ve meşhur bir ihtilaftır: “Ne zamanki bir anlaşmazlık çıktı, o zaman inkârdan imtina edilir.”

Zannımca şarkının güzeli, mubah ve makbuldür. Kötüsü ise çirkin ve reddedilmiştir.

Suyu ve ateşin tozunu tek bir kapta toplamak isteyen, ancak suyu kirletip ateşi söndüren adama dönecek olursak, iki köyde de bayramlaşmak isteyen adamın durumuna benzer. Hangi gerekçeyi gösterirse göstersin söz konusu adamın davranışı ve yöntemi çirkin ve doğru değildir.

Şarkı, bu derece kafasında, bedeninde ve organlarında geziniyorsa; cami imamlığını kendisinden daha sadık ve mübarek birisine bırakıp istediği yere gitsin. Hatta Vakvak ülkesine de gidebilir.
Ancak imam olarak kalmak istiyorsa, oyun oynamayı bırakıp bu şerefli yere saygı göstermesi gerekiyor.

Şarkıcı kıtlığı mı var da Ahmet Tüzer Efendi, bu eksikliği gidermeye çalışıyor? Günümüzdeki şarkıcı sayısı, kalpteki kederden daha fazla.