Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İkinci “Büyük Dönüş Yürüyüş” gösterisinde ağır bilanço: 8 ölü, bin yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dün(Cuma) Gazze’nin kuzeydoğu sınırlarında Nakba’nın 70.yıldönümü olan ve önümüzdeki Mayıs ayının 15’ine kadar devam edecek olan ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ kapsamında gerçekleştirilen ikinci Cuma gösterilerinde çıkan çatışmalarda 8 Filistinli öldü, yüzlercesi de yaralandı. İsrail, ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ kapsamında yapılan ikinci gösterilerin, 17 Filistinlinin öldüğü birinci gösterilere göre daha sakin geçtiğini ve gösterilerde, Gazze ve İsrail topraklarını ayıran sınırların ihlal edilmediğine dikkat çekti.

Filistin Sağlık Bakanlığı ölenlerin kimliklerini açıkladı

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün hayatını kaybeden göstericilerden biri olan Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye kasabası sakinlerinden Sair Rabia’nın (30) yaklaşık bir hafta önce aldığı ağır yaralar sonucu öldüğünü, diğer 5 kişinin de Gazze sınırında gerçekleşen çatışmalarda hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu 5 kişinin Han Yunus’un doğusundan Usame Kadih(38), Beyt Hanun’dan Mecdi Şabat (22), Gazze’den Hüseyin Mazi(16) ve Nuseyrat mülteci kampından İbrahim el-Ar (19) ile Sıdkı Ebu Adıvi (45) olduğunu açıkladı. Gösterilerde ölenlerin yedincisi Refah kentinden Muhammed Salih(33) ise dün, Refah kentinin doğusundaki çatışmalarda aldığı yaralar sonucu, yine Refah kentinden 17 yaşındaki Alaaddin ez-Zamili de hayatını kaybetti.

20’den fazlası ağır yaralı

Bakanlık; yaralı sayısının bine ulaştığını ve yaralılardan 40’ının çocuk, 8’inin kadın olduğunu ifade ederken, yaralıların 20’den fazlasının da ağır yaralı olduğunu belirtti.

Bununla birlikte geçtiğimiz Cuma günü başlayan çatışmalardan bu yana ölen Filistinli sayısı 28’e yükseldi. Bunlardan ikisinin cesedi İsrail askerleri tarafından rehin tutuluyor. Birinci ve İkinci ‘Büyük Dönüş’ gösterilerinde 2800’den fazla Filistinli de yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail güçlerinin sağlık görevlilerini doğrudan ateş açarak ve gaz bombası kullanarak hedef aldığını ve Refah kentinin doğusunda bir ilk yardım görevlisinin kendisine isabet eden bir kurşun sonucu yaralandığını belirtti.

Gösterilerde 3 gazeteci yaralandı

Gösterilerde, olayları görüntüleyen 3 gazeteci de yaralandı. Bu gazetecilerden biri de Han Yunus kentinin doğusunda karnından aldığı iki kurşunla yaralanan kameraman Yasir Murteci.

Güneyde Refah kenti, kuzeyde de Beyt Hanun kentinin bulunduğu Gazze-İsrail sınırlarında yapılan ve bazı aktivistlerin “Kauçuk (Lastik) Cuması” diye isimlendirdiği gösterilere aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yaklaşık 25 bin Filistinli katıldı. Göstericiler, tel örgülere yaklaşan göstericileri vurmak için siperlerde bekleyen İsrailli keskin nişancıların görüş açısını kapatmak için binlerce araba lastiği yaktı.

İsrail Ordu Sözcüsü yaptığı açıklamada, sınır ihlalinin yaşanmadığını ancak yerli üretim bomba ve molotof kullanılarak tel örgülere zarar vermeye yönelik bazı girişimlerin olduğunu söyledi. İsrail askerlerinin sızma girişimlerini engellediğini ve göstericileri dağıtmak için farklı yöntemler kullandığını söyleyen sözcü, yakılan lastiklerden çıkan dumanın giderilmesi için büyük helikopterlerin ve su toplarının kullanıldığı belirtti. Ayrıca, askerlere verilen talimatlar doğrultusunda Filistinli göstericilere ateş açıldığını söyledi.

Olaylardan Hamas sorumlu

İsrail Ordu Sözcüsü dün yaşanan çatışmaların şiddetinin geçtiğimiz Cuma yaşanan çatışmalardan daha az olduğunu belirterek Gazze sınırında yaşanan tüm olaylardan Hamas’ı sorumlu tuttu.

Dün, aralarında Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya es-Sinvar’ın da bulunduğu birçok Hamas Hareketi yöneticisi “Büyük Dönüş” çadırının üstüne çıktı. Yahya es-Sinvar çadır üstünde yaptığı konuşmada merhum Yaser Arafat’ın sloganın tekrar ederek “Milyonlarca şehitle Kudüs’e gidiyoruz” dedi. Genç göstericiler de bu doğrultuda sloganlar attı. Es-Sinvar konuşmasının devamında “Gazze hürdür, Filistin davası ilk dönemine geri dönecektir” dedi. Sinvar, Ulusal Büyük Dönüş yürüyüşünün birinci derece olduğunu ve mümkün olan en yüksek derecede devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Filistinli gruplar, Büyük Dönüş çadırlarında geçtiğimiz Cuma günü ölen Filistinliler için bir anma töreni düzenledi. Filistinli gruplar törende; Filistinlilerin işgal edilmiş topraklarına dönme haklarına ve Filistin davasını saf dışı etme hedefinde olan herhangi bir siyasi çözüm dayatma girişimlerini kabul edilmeyeceğine vurgu yaparak, hedeflerine ulaşana kadar barışçıl gösterilerin devam edeceğine dikkat çekti.

Diğer taraftan işgalci İsrail ordusu, Filistinlerin gerçekleştirdiği ‘Büyük Dönüş’ yürüyüşüne kararlılıkla ve normal bir şekilde cevap verdiğini açıkladı. İsrail ordusu yaptığı açıklamada; ölüm olaylarının azalması için gerçek mermiyi daha az kullanılacaklarını, ancak ne olursa olsun aradaki sınırı ihlal etme girişimlerinin sert bir şekilde engelleneceğini açıkladı. Olayları görüntülemeleri için yabancı medya görevlilerinin bölgeye getirildiğini belirten İsrail Ordusu, askerlerin görüş açısını kapatan dumanları dağıtmak için su hortumları ve helikopterlerin hazırlandığını ifade etti.

Sınıra keskin nişancılar yerleştirildi

İşgal güçleri, barışçıl gösterilerin bastırılması için bölgeye çok sayıda asker, tank ve zırhlı araç takviyesinde bulunurken, Gazze’nin Kuzeydoğu sınırları boyunca keskin nişancılar yerleştirdi.

İsrail kaynakları, yanan araba lastiklerinden yükselen yoğun dumanın Gazze etrafındaki İsrail bölgelerine ulaştığını vurguladı. İsrail Ordu Sözcüsü, “Güvenlik altyapısına zarar verilmesine asla izin vermeyeceğiz. Kargaşa çıkaran isyancılara karşı harekete geçeceğiz” dedi. İsrail ordusu Gazze ”nin kapalı bir askeri bölge olduğunu açıklayarak kent sakinlerine, olayların şiddetini artırması durumunda bazı uyarılarda bulundu. İşgal ordusu, lastik dumanlarının kendilerine ulaşmaması ve rüzgârın esme yönünü değiştirmek için tel örgülere yakın bölgelere dev pervaneler koyarken barış yanlısı göstericilere gaz bombası atması için birçok savaş uçağı kullandı.

Liberman: Sınırlara yaklaşan her kişinin canı tehlikede

İsrail Güvenlik Bakanı Avigdor Liberman, tehditlerine devam ederek ‘Büyük Dönüş’ yürüyüşünün bastırılacağını ve Gazze sınırındaki Filistinli göstericilerin hedef alınacağını söyledi. İsrail Hükümetinin ‘Büyük Dönüş’ yürüyüşüne karşılık verilmesi konusunda temel ve açık kurallar koyduğunu ve bu kuralları değiştirmeyeceğini ifade eden Liberman, sınırlara yaklaşan her kişinin canını tehlikeye attığını söyleyerek tehditte bulundu. Güvenlik Bakanı Liberman, işgal ordusunun mümkün olan her senaryoya karşı hazırlıklı olduğunu belirterek; “ Filistinlilerin, İsrail yönetimine yönelik provokatif eylemleri, İsrail ordusu tarafından çok sert ve katı bir karşılık görecek” diyerek tehditler savurdu.

İsrail’in ateşli silaha başvurması Cenevre anlaşmasının açık ihlali

ABD Dışişleri Bakanlığı ABD’nin barış görüşmelerindeki temsilcisi Jason Greenblatt’a ait bir bildiriyi dağıttı. Greenblatt söz konusu bildiride, Filistinlileri sakin olmaya ve Gazze-İsrail sınırı arasındaki tel örgülere yaklaşmamaya çağırdı. Öte yandan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, İsrail’in ateşli silahlara başvurması ve bu sebeple meydana gelen ölümleri ‘kasıtlı bir öldürme’ diye niteleyerek, bunun 4. Cenevre anlaşmasının açık bir ihlali olduğunu söyledi. Throssell yaptığı açıklamada, Gazze’de ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ sırasında yaşanan üzücü cinayet olaylarından hareketle; yapılacak gösterilerde şiddet olaylarının artması ihtimalinden dolayı endişeli olduğunu belirtti.