Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İklim Değişikliği’ uçuşları tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliği sebebiyle önümüzdeki günlerde artış göstermesi beklenen türbülansların uçuşları tehdit edeceği ifade edildi.

Amerikan Jeofizik Birliği bünyesindeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışma, Jeofizik Araştırma Dergisinin elektronik versiyonunda yayınlandı. Araştırma sonuçlarına göre, iklim değişikliklerinin, özellikle de küresel ısınmanın birçok probleme sebep olacağı, 2050-2080 yılları arasında bu durumun gözle görülür bir hal alacağı öngörülüyor. Özellikle, en tehlikeli çalkantı türü olan ‘açık hava türbülanslarında’ ciddi oranda artış yaşanabileceği iddia ediliyor.

Araştırmacılar, uluslararası uçuş güzergahlarında birtakım problemlerle karşı karşıya kalınabileceğini söyledi. Atlas Okyanusu üzerinde çok yüksek seviyelerde esen rüzgârların, önümüzdeki yıllarda kuvvetlenerek yüzde 180 artış gösterebileceği ve bu rakamın Avrupa semalarında yüzde 160, Kuzey Amerika’da yüzde 110, Kuzey Pasifik’te yüzde 90 ve Asya semalarında yüzde 60 civarında olması bekleniyor.