Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İltihaba neden olan gıdalar ve kolon kanseri arasındaki ilişki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki çalışmalar, kırmızı et ve işlenmiş gıdalar gibi kronik enfeksiyonlarla ilişkilendirilen gıdaları tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla kolon kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, ABD’deki 74 bin 246 hemşire ve 46 bin 804 sağlık çalışanını kapsayan kanser tanısı ve diyet alışkanlıklarıyla ilgili 20 yıllık anket verilerini inceledi. Katılımcılar, günlük diyetlerinde bulunan enfeksiyona neden olabilecek katkı maddeleri kullanımlarına göre 5 gruba ayrıldı.

Araştırmacılar onkoloji dergisi GAMA’da yayınladıkları raporda yeme alışkanlıklarının kanser ve iltihap riski ile doğrudan ilişkisi olduğunu, diyetlerin kanser riski üzerinde yüzde 32 oranında etkisinin bulunduğunu açıkladı.

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Hastanesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Fred Tabung “Enfeksiyon riskini artıran bu diyet türünde çok fazla kırmızı et, işlenmiş et, hayvan eti, işlenmemiş tahıl, şekerli içecek tüketimi, az miktarda çay, kahve, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Araştırmada, enfeksiyon riskini artıran diyet ile kadınlarda rektum dışında oluşan tümör ve kolon kanseri riski arasında bağ olduğu sonucuna ulaşıldı.

Daha önce yapılan çalışmalar kolon kanseri riski ile genetik faktörler, kanser geçmişi ve ülseratif kolit ilişkilendirilmişti. Sigara içmemek, normal kiloda olmak ve aspirin kullanımının kolon kanseri riskini azalttığı ortaya konulmuştu.