Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IMF: Türkiye’nin güçlü ekonomik politikalar ortaya koyması gerek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde istikrarı desteklemek ve dengesizlikleri azaltmak için güçlü ekonomik politikalar ortaya koyması gerektiğini bildirdi.

IMF Sözcüsü, Türkiye’deki finansal gelişmelere ilişkin Reuters’a yaptığı değerlendirmede, önemli açıklamalarda bulundu. Sözcü, “Yeni yönetimin bir taraftan merkez bankasının fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirmesinde tam operasyonel bağımsızlığını sağlarken, diğer taraftan makroekonomik istikrarı destekleyecek ve dengesizlikleri azaltacak güçlü ekonomik politikalara bağlılığı ispatlaması gerekecek” dedi.

IMF: Türkiye finansal destek talep etmedi

Analistler, Türkiye’nin ekonomik politikalarında güven oluşturmak için muhtemelen IMF’ye gitmesi gerektiğini söylerken, IMF Sözcüsü, Türk yetkililerin kendilerinden finansal destek talep etmeyi düşündüklerine dair bir işaret olmadığını belirtti.

Erdoğan: Ekonomik savaş yürütülüyor

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi, Washington’un ABD’li rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğunun devam etmesi nedeniyle Ankara’ya uyguladığı yaptırımlarla tetiklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye karşı bir ekonomik savaş yürütüldüğünü söyledi.

Benzin ve motorine yüzde 9 zam

Öte yandan, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, akaryakıt fiyatlarında özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarında düzenlemeye gidildi.

ÖTV düzenlemesi ile birlikte benzin ve motorinde pompa fiyatlarına bugünden itibaren yüzde 9 fiyat artışı yansıtılacak.