Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IMF’den Mısır’a 2 milyar dolarlık yeni kredi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Para Fonu (IMF), Cuma günü yaptığı açıklamada, ekonomik reform programı çerçevesinde Mısır’ın 2.02 milyar dolarlık 4. dilim kredisini onayladığını açıkladı.

Mısır’ın 12 milyar dolarlık kredi programı çerçevesinde IMF’den aldığı tutarın toplamda 8.06 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

Mısır IMF programı kapsamında, Kasım 2016’daki döviz kurunun serbestleştirilmesi(dalgalanmaya bırakılması), yakıt ve elektrik sübvansiyonlarının azaltılması, vergilerin arttırılması ve yatırımı teşvik eden mevzuatın yürürlüğe girmesi gibi biz dizi reform gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi hükümeti, elektrik fiyatlarını ortalama yüzde 26 artırma niyetini açıklamasının ardından, bu ay yakıt sübvansiyonlarında kesinti yapıldığını açıklamıştı. Öte yandan ülkedeki içme suyu fiyatlarının ise yarı yarıya yükseltileceği ifade edildi.

Bazı ekonomistler, Mısır ekonomisinin yeniden yoluna girmesini sağlayacak mali kesintileri memnuniyetle karşılarken, bazı uzmanlar ise birçok kesintinin uygulanmasının enflasyonda beklenmedik bir artışa ve potansiyel yatırımcıların isteksizliğine yol açabileceğini düşünüyor.