Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IMF’den Tunus’a “maaşları kontrol altında tutun” uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dubai: Şarku’l Avsat

Uluslararası Para Fonu (IMF) Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Direktörü Cihad Azur yaptığı açıklamada, Tunus’un ciddi borç sorunlarından kurtulması için kamu çalışanlarının maaşlarını “kontrol altında tutması” gerektiği konusunda uyardı. Uyarı, hükümetin, devlete bağlı şirketlerde çalışan yaklaşık 150 bin kişinin maaşlarını artırmayı kabul etmesinin ardından yapıldı.

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) geçtiğimiz ayın sonlarında, hükümetin maaşları artırmayı ve devlete bağlı şirketleri özelleştirmeyi kabul etmemesi üzerine kamu sektörü çalışanları için ülke genelinde grev başlatmıştı.

Cihad Azur, IMF’nin hükümet ve UGTT arasındaki anlaşmayla ilgili görüşüne dair bir soruyu, “Yakın tarihli bir IMF çalışması, Tunus’un kamu çalışanlarının maaş ödemeleri, ülke ekonomisinin büyüklüğü göz önüne alındığında, dünyanın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor” şeklinde cevap verdi.
Reuters’ın haberine göre Azur, bu hafta verdiği bir röportajda, “Hükümetin mevcut harcamaların kontrolünü sürdürmesi ve maaş ödemelerini kontrol altında tutması çok önemli. Bu onların 2019 yılı için belirledikleri mali hedeflere ulaşmalarını sağlayacak. Getirilecek ek bir baskı, vergi mükelleflerinin üzerine yeni bir baskı anlamına gelecek” ifadelerini kullandı.

Hükümetin “çok sıkı mali politikalar” hayata geçirmek zorunda olduğunu söyleyen Azur, bu politikaların, bütçe açığını kademeli olarak kabul edilebilir seviyelere inmesini sağlayacağını vurguladı.

Ekonomi reformlarıyla ilgili olarak IMF’den yardım aldığı için IMF’nin görüşleri Tunus için çok önemli. IMF, 2.8 milyar dolarlık bir program kapsamında Tunus için 245 milyon dolarlık bir kredi paketi onayladı.

Öte yandan hükümet halen, sendikaların talepler karşılanmadığı sürece ülke çapında grev yapmaya devam etme tehditleriyle yaklaşık 650 bin devlet çalışanının maaşlarını yükseltmesi için yapılan baskı altında bulunuyor.

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, Pazartesi günü meclise yaptığı konuşmada ülkenin içinde bulunduğu mali durum göz önünde bulundurularak, satın alma gücünü artırmak için kamu çalışanlarının maaşlarıyla ilgili UGTT ile bir anlaşmaya varmayı ümit ettiğini söyledi.

IMF, geçtiğimiz ay Tunus Merkez Bankası’na artan enflasyon rakamlarıyla başa çıkmak için para politikasını daha da sıkılaştırması uyarısında bulundu. Ancak, bu ayın başında banka ana faiz oranlarını yüzde 6.75 seviyesinde tutmaya karar verdi.

Tunus’un enflasyonla mücadele etmesinin ve makul düzeyde yabancı döviz bulundurmasının önemli olduğunu söyleyen Azur, hükümetin sosyal sorunları ele almak ve iş ortamını iyileştirmek için yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere çoklu taraflı talepleri dengelemesi gereken zor bir durumla karşı karşıya olduğunu da kabul etti. Azur, “Birkaç yol üzerinde çalışmak zorundayız” dedi.