Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IMF’den Washington ve Pekin’e diyalog çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde bugün hükümetleri küresel ekonomik iyileşmenin ana itici güçleri olmaları nedeniyle ticaret ve yatırımlara zarar vermekten kaçınmak için çaba göstermeye çağırdı.

Lagarde, ABD ve Çin arasında artan ticari gerilimin küresel ekonomi üzerindeki etkilerinden duyulan endişeler nedeniyle iki ülkeye diyalog yoluyla anlaşmazlıklarını çözme çağrısında bulundu. Her devletin ticari engelleri ele alması gerektiğini ifade etti.

Lagarde, IMF ve Dünya Bankası’nın Washington’daki bahar toplantılarının açılışında gerçekleştirdiği basın toplantı sırasında “Yatırım ve ticaret nihayetinde iyileşmeyi sağlayan başlıca etkenlerdir. Onlara zarar vermek istemiyoruz” diye konuştu.

Lagarde, birçok ülke yönetiminden finans yetkililerinin ekonomilere zarar verebileceği belirtilen ticaret anlaşmazlıkları hakkında görüşeceğini söyledi. IMF Başkanı, ‘GSYİH standartlarına göre ölçüldüğünde, büyüme üzerindeki fiili etkinin büyük olmadığını’ kaydetti. Ancak bu anlaşmazlığın, belirsizlik nedeniyle yatırımcıların güvenini çok hızlı bir şekilde zayıflatabileceğini, bunun da ‘şirketleri yatırım yapma konusunda isteksizleştireceği uyarısında bulundu.

Lagarde, “Uluslararası işbirliği, bize çok büyük hizmet verdi ve daha önce hiç olmadığı kadar çok insan için daha fazla ilerleme sağladı” dedi.