Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz ajanlar 11 Eylül’den sonra ‘affedilemez’ eylemlerde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de bazı casuslar, 11 Eylül saldırısı sonrasında ABD’nin şüpheli kişilere kötü muamelesini bildiği halde bu duruma göz yummakla suçlanıyor.

Bir parlamento raporu, bazı İngiliz ajanlarının, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD’nin, şüpheli yüzlerce militan ile gözaltındaki kişilere kötü muamele ettiğini bildiğini ortaya koydu.

Söz konusu İngiliz casusların, herhangi bir yasal işlem olmaksızın ‘üçüncü ülkelere’ gönderilen kişiler konusunda da bilgi sahibi olduğu kaydedildi.

İngiltere İstihbarat ve Güvenlik Komitesi’nden yapılan açıklamada “Bizim açımızdan İngiltere, ABD’nin ‘affedilemez’ olarak nitelenebilecek suçlarını hoş görmüştür. Buna rağmen ajanların kötü muamele ve teslim etme raporlarını kasıtlı olarak ihmal ettiklerini gösteren güçlü kanıtlar bulamadık” ifadelerine yer verdi.

Komite ayrıca, İngiliz ajanların 232 kötü muamele hakkında soru sorup bilgi topladıklarına dair veri elde ettiklerini de açıkladı.

İngiltere İstihbarat ve Güvenlik Komitesi, istihbarat teşkilatlarının önerdiği, planladığı veya teslimatı onayladığı 28 vaka da buldu. Komite ayrıca teslim alma konusundaki 3 vakaya da mali katkıda bulunulduğunu ortaya koydu.