Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz askerler, ırkçı gruba üye olmakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’deki Birmingham Crown Mahkemesi’nde, ikisi İngiliz ordusuna mensup askerler olmak üzere toplam üç kişi, faaliyetleri yasaklanan neo-Nazi grubuna “Ulusal Hareket” üye olmak suçlamasıyla yargılanıyor. Savcılar, 33 yaşındaki sanık Mikko Vehvilainen’i Norveçli katil Anders Behring Breivik’in manifestosunun bir kopyasını bulundurmakla suçladı.

Savcılar, Vehvilainen’ın yanı sıra 25 yaşında bir asker olan Mark Barrett ve ismi açıklanmayan bir sivili Aralık 2016’da yasa dışı ilan edilen ırkçı grupta aktif üye olmakla suçladı. Birmingham Mail gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, savcı Duncan Itkenson’un, kişilerin ırkçı inançlarından dolayı yargılamadıklarını belirtti. Sanıklar, toplumu; sindirme, tehdit ve şiddet yoluyla değiştirmeyi amaçlayan bir örgüte aktif katılımları nedeniyle yargılandığını ifade etti. Times gazetesi, savcının sanık Vehvilainen’i ‘ırkçı savaşa hazırlık’ amacıyla satır ve bıçak koleksiyonu toplamakla suçladı. 3 sanıkta suçlamaları reddediyor.

Savcı, 2016 yılında örgütün yasaklandığı günlerde sanıklardan birinin, örgüt isminin değişeceği ve farklı bir isim adı altında faaliyetlere devam edileceğini bildiren bir elektronik posta aldığını iddia etti.

Norveçli ırkçı Breivik, Oslo’da bir otomobile yerleştirdiği bombayı patlatarak 8 kişiyi ölümüne neden olmasının ardından, 2011 yılında Ütöya adasındaki İşçi Partisi gençlik kampında 69 kişiyi katletti. Norveç’i kana bulayan Breivik’in saldırıdan birkaç saat önce, “2083: Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi” adlı bir manifestoyu internete yayınlamıştı.