Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz Bakan 60 saniye gecikme için istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Michael Bates, İngiliz Parlamentosu’ndaki oturuma 60 saniye geç geldiği için ‘özür dilemenin bu gecikme için yeterli olmayacağını’ söyleyerek istifa etmeye karar verdi. Ancak Başbakan Theresa May, buna gerek olmadığını söyleyerek bakanın istifasını kabul etmedi.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Bates, İngiliz Parlamentosu’ndaki son oturuma 60 saniye geç geldi.

Oturumda, Lordlar Kamarası’nın soru yönelteceği esnada Bates, salonda olmadığı için soru cevapsız kaldı. Salona gelince bu durumu öğrenen Bates, gecikmeden dolayı ve soruyu cevaplayamadığı için hemen özür diledi. Özür dilemesinin ardından bu gecikme için özrün yeterli olmayacağını belirterek, istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

Salondan ‘hayır’ sesleri yükseldi

Bates’in istifası salondakileri şok ederken, salondan ‘hayır’ sesleri yükseldi. Bazıları, bakanı kararından vazgeçirmeye çalışsa da Bates istifasında ısrar etti.

Lordlar Kamarası’nın bir üyesi bakanın istifasıyla şok olduklarını dile getirerek, “Bakanın özrü yeterliydi. Bu, herhangi birimizin yapabileceği çok basit bir hataydı” dedi.

May istifayı kabul etmedi

Başbakan May’in Sözcüsü dün geç saatlerde yaptığı bir açıklamada, May’nin Çin’e yaptığı bir gezi sırasında bakanın istifasını öğrendiğini ve özür dilemenin yeterli olduğunu düşündüğü için istifayı kabul etmediğini belirtti.