Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz Bakan’dan Washington’a çağrı: Moskova’ya karşı baskıyı artırın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’un, bugün, ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştireceği konuşmada, ‘ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya baskı kurmak için yardımlaşması gerektiğini’ söylemesi bekleniyor.

Hunt’ın, Amerikan Barış Enstitüsü’nde yapacağı konuşma metni medyaya sızdırılırken, Bakan, konuşmasında, “Rusya’nın düşmanca tutumu, korumamız gereken uluslararası sistemi başarısızlığa uğratıyor” ifadelerine yer verdi.

Londra hükümeti, Rusya’yı, eski Rus Casus Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal’e yönelik düzenlenen suikast girişiminden sorumlu tutuyordu. Skripal krizi, iki ülke arasında diplomatik krize sebep olmuştu.

Skripal olayından sonra Batılı ülkeler, koordineli olarak Rusya’ya karşı diplomatik yaptırımlar uygulamıştı. Washington yönetimi de ek yaptırımlarla Rusya’ya yönelik baskılara katılmıştı.

Diplomatik gerilime rağmen ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz ay, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir zirve düzenlemişti.

Hunt-Pompeo görüşmesi

Washington’ı ziyaret ederek, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşme gerçekleştirecek olan Jeremy Hunt’ın, ABD’den Rusya’ya karşı baskı kurmak için daha fazla çaba göstermesini istemesi, İngiliz-Amerikan ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiği yorumlarına neden oluyor.

Hunt, medyaya sızdırılan konuşmasında, “Tabii ki görüşmemizde Moskova’dan bahsetmeliyiz. Ancak açık olmalıyız. Putin dönemindeki Rus dış siyaseti, dünyayı daha tehlikeli bir hale getirdi” ifadelerini kullanıyor.

Konuşmasında NATO’ya da değinen Hunt, NATO ülkeleri arasındaki ilişkilerin geçmişte ‘düşmanlara kırmızı çizgiler hususunda şüphe bırakmayacak derecede iyi olduğunu’ belirtiyor. Ancak, “Maalesef dostluklara dayanmak yerine birbirimizi zayıflatma yoluna gittik. İlkelerimize saygı göstermeyenler, kırmızı çizgileri aşmaları halinde bedelini ödeyeceklerini bilmeli” cümlelerini kullanıyor.

Hunt’ın mesajlarının ABD’de karşılık bulması halinde, “Rusya’ya karşı ek yaptırımlar talep etmek üzere” Avrupa Birliği’ne (AB) de yönelmesi bekleniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı, medyada yer alan konuşmasında, “İçinde bulunduğumuz durum, her yerde ve zamanda, yüksek sesle karşı koymamızı gerektiriyor” diyor. Hunt’a göre, yaptırımlar, Salisbury’den Kırım’a, ‘ihlallere’ hep bir ağızdan karşılık verildiğinin göstergesi olacak.

Bu arada İngiliz hükümeti, ABD tarafından sürekli gündeme getirilen NATO savunma bütçesine dair eleştirilerden rahatsız görülüyor. Londra’ya göre önceliğin, iş birliğinde olması gerekiyor.

Jeremy Hunt, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın görevden ayrılmasından sonra geçtiğimiz Temmuz ayında Dışişleri Bakanlığına getirilmişti.