Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz bakanlar May’in Brexit tavizlerine karşı istifa ile tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz medyasında bugün yer alan haberlerde, bazı İngiliz bakanların Brexit dosyasında Avrupa Birliği’ne (AB) sunulması beklenen tavizler nedeniyle Theresa May hükümetinden istifa etme tehdidinde bulunduğu iddia edildi.

Brüksel’de, İngiltere’nin AB’den çıkış detaylarında anlaşma konusunda önümüzdeki hafta yapılacak olan ortak zirve öncesinde, hükümet içinde görüş ayrılıkları ile ilgili haberler medyada yayılırken, İngiliz gazeteleri, İngiltere’nin 29 Mart’ta AB’den ayrılmasının ardından İrlanda sınırının açık tutulmasıyla ilgili şartlar konusunda May’in taviz verdiğini düşünen en az iki ya da üç bakanın görevden ayrılabileceğini öne sürdü.

The Telegraph gazetesi, söz konusu bakanların Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt ile Emeklilik Bakanı Esther McVey olduğunu duyurdu.

The Guardian ise, Avam Kamarası lideri Andrea Leadsom’un, May’in, İngiltere’yi Brexit sonrasında belirsiz bir süre için AB Gümrük Birliği içerisinde tutmayı kabul ettiği plan konusunda endişeli olduğunu bildirdi.

Brüksel, müzakerelerin başarısız olması halinde daha uzun vadeli bir gümrük çözümü isterken, haberlere göre May, hükümet bakanlarına AB’nin koşullarını kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.