Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz basını May’i eleştiri yağmuruna tuttu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May cuma günü yaptığı açıklamada AB’nin Brexit anlaşmasına yönelik tepkisinin ve cevabının “kabul edilemez olduğunu” söyleyerek görüşmelerin çıkmaza girdiğini duyurdu.

Downing Sokağı 10 Numara’daki başbakanlık konutundan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Müzakerelerin bu ileri aşamasında taraflardan birinin diğerinin teklifini detaylı bir açıklama ve karşı teklif olmadan reddetmesi kabul edilemez. AB’den gerçek sorunu ve tartışmak için alternatif önerilerinin neler olduğunu duymamız gerekiyor. Bunu anlayana kadar ilerleme kaydedemeyiz.”

Londra’nın Birleşik Krallık’ın onurunu muhafaza ederek İrlanda sınır sorunu konusunda alternatif bir plan hazırlayacağının belirtildiği açıklamada anlaşmaya varılamaması ihtimaline karşıda hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi.

İngiliz basınında ise May’nin performansına ilişkin eleştiriler başladı. May’in “Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen gayri resmi bir zirve sırasında ülkesinin AB’den çıkışı hususundaki önerilerini gözden geçirmek isteyen Avrupalı liderler tarafından küçük düşürüldüğüne dair” yorumlar yer aldı.

The Guardian ve The Times gazeteleri May’in planını reddeden Avrupalı liderler karşısında yalnız başına olduğunu gösteren fotoğrafları yayınlayarak İngiltere Başbakanı’nın “küçük düşürüldüğü ve aşağılandığı” yorumunda bulundular.

The Daily Mirror gazetesi ilk sayfadan verdiği haberinde “Geri çekilme planınız sonuçsuz kaldı” denildi.

Salzburg zirvesinin İngiliz hükümetinde krize sebep olduğunu belirten Times gazetesi May’in tarafların gelecekteki ekonomik ilişkileri hususunda hazırladığı Chequers Planı’ndan vazgeçmesi için bakanlar tarafından baskıya maruz kalabileceği kaydetti.

Plan, 29 Mart 2019’da kararlaştırılan ayrılmanın ardından başta Avrupa vatandaşlarının hareket özgürlüğünün sona ermesi, endüstriyel ve tarımsal ürünler için serbest değişim bölgesi kurulması ve AB Adalet Divanı’nın gözetimi ile birlikte AB ile İngiltere arasındaki yakın ticaret ilişkisinin devamlılığını sağlıyor.

Guardian, May’in başbakanlık koltuğunun ciddi tehdit altında olduğu hususunda uyarıda bulundu.

Brexit’i destekleyen The Daily Telegraph ise Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir fotoğrafı ile birlikte “Muhafazakarların konferansı öncesinde gerçekleşen felaket müzakereler, başbakanın liderliğini tehdit ediyor” ifadelerine yer verdi. Ayrıca “May’in görmezden gelinmesine rağmen cesur bir tavır takındığını” kaydetti.

AB’den ayrılmayı destekleyen diğer bir gazete olan Daily Mail’in manşetinde “May kızgın: Geri çekilmeye hazırız” ifadeleri yer aldı.

AB ile yola devam edilmesi fikrini destekleyen Financial Times gazetesi ise “May’in Salzburg zirvesine dair umutları paramparça oldu. AB liderleri Chequers Planı’nı reddetti” değerlendirmesinde bulundu.

AB liderlerine yönelik eleştiriler konusunda sert ifadelere yer veren The Sun gazetesi ise Macron ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’u “başbakan için pusu kurmaya hazır gangsterler” olarak resmetti.

Macron, perşembe günü yaptığı açıklamada birleşik pazara saygı duymadıkları gerekçesiyle İngiltere’nin Brexit çerçevesinde yaptığı ekonomik önerilerin “mevcut durumda kabul edilemez” olduğunu söylemişti. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit sonrası AB-İngiltere ekonomik işbirliği hakkındaki önerilerinin başarılı olamayacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ay sonunda Muhafazakâr Parti tarafından Birmingham’da düzenlenecek konferansta May’in kendi kalesi içinden Brexit’i destekleyenlerin öfkesi ile karşılaşması bekleniyor. Söz konusu siyasetçiler, İngiltere Başbakanı May’in Brexit planının başından beri oldukça zayıf olduğu görüşünde.