Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz DEAŞ’lıların Guantanamo’ya gönderilmesi bekleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD kaynakları, Cuma günü Suriye’nin doğusunda ABD’ye bağlı Kürt güçler tarafından tutuklanan 2 İngiliz DEAŞ militanını Guantanamo Hapishanesine nakledilmesini bekliyor. Öte yandan tartışmalara neden olan hapishane için ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde alanın genişlemesi için talimat vermişti.

Reuters haber ajansı, ABD askeri yetkilileri Perşembe günü Sudan asıllı İngiliz vatandaşı 34 yaşındaki Alexanda Kotey ve 29 yaşındaki El Şafi El Şeyh’in tutuklandığını doğruladı. ABD’li yetkililer, Suriye Demokratik Güçleri tarafından teslim edildiğini açıklarken iki adamın işkence ve Batılı rehineleri öldürmekle tanındığını ayrıca dört kişilik hücre militanlarının İngiliz aksanı ile konuşmaları nedeniyle bu hücreye ‘Beatles’ ismi verildiğini ifade ettiler. Beatles hücresinin en az 27 batılı rehineyi öldürdüğüne inanılıyor.

‘Cihatçı John’ olarak bilinen Mohammed Emwazi adındaki hücre lideri, 2015′ yılında Rakka’daki bir hava saldırısında öldürülmüştü. Mewazi, DEAŞ’ın yayınladığı videolarda Batılı rehineleri öldürürken yer almıştı.

Katledilenlerden Beatles terör hücresi sorumlu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kotey’in Londra’da yaşadığını, rehineler işkence yaptığını ve DEAŞ’a gönüllü olarak katıldığını bildirdi. Bakanlık, El Şafi El Şeyh’in ise basınçlı su ile sorgulama, çarmıha germe gibi işkence yöntemlerinin yanı sıra infazla korkutmasıyla ‘ün kazandığını’ açıkladı. Katledilen birçok Batılı rehinelerden Beatles terör hücresinin sorumlu olduğu belirtildi.

Kuveyt doğumlu Emwazi, DEAŞ tarafından yayınlanan videolarda rehineleri katletmeden önce Batı güçleri ile alay ediyordu. ABD’li gazeteci James Foley’in infazı ile tanınan hücre, gazeteci ve yardım görevlilerinin de olduğu çok sayıda Batılının öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

İlk militanlar onlar olacak

Washington Post dün yayınladığı haberinde iki adamın Guantanamo’ya gönderilebileceğini bildirdi. Kotey ve El Şeyh, Trump’ın kapatılmaması kararından sonra hapishaneye giren ilk militanlar olacak.

Trump seçim kampanyasında, Guantanamo hakkında vaadlerde bulunmuş, daha sonra da ‘Guantanamo’yu kötü adamlarla doldurma’ sözünü yineledi.

Reuters, Trump’ın ABD Kongresi’nden 30 milyar dolarlık yeni askeri ödeneğe ek olarak acil dış projeler için de 5 milyar dolar talep ettiğini bildirdi. Bunların arasında Guantanamo’daki gözaltı programında planlama, tasarım ve bina projeleri de dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık projelerde bulunuyor.

“Guantanamo tam donanımlı ama boş”

Adalet Bakanı Jeff Sessions, Trump’a, ABD’nin savaşlardaki yeni tutukluları Guantanamo’ya gönderilmesini tavsiye ettiğini söyledi. Guantanamo hapishanesini ‘çok rahat bir yer’ olarak tanımlayan Sessions, ABD’deki cezaevlerinden ‘daha güvenli’ olduğunu söyleyerek, Savunma Bakanlığı’nın konuyu ele alması gerektiğini dile getirdi. Sessions, Guantanamo’nun daha fazla tutuklu almak için ‘tam donanımlı’ olduğunu fakat boş olduğunu dile getirdi.

Eski Başkan Obama geçtiğimiz yıllarda 166 tutukluyu serbest bırakarak, bazıların entegrasyon amacı ile Ortadoğu ve Afrika’daki ülkelere gönderdi. Bazıları ise devletlerin onları reddetmesi nedeniyle kendi ülkelerine dönemedikten sonra ABD, Asya ve Avrupa devletlerine dönüş yaptı.

Eski ABD Başkanı George W. Bush yönetimi sırasında 532 kişi serbest bırakıldı. George Herbert Walker Bush döneminde ise bu rakam 745 ile zirveye ulaşmıştı.