Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz Dışişleri Bakanı’ndan Çin’de gaf: Eşim de Japon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de Boris Johnson’ın istifasının ardından göreve gelen Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın ilk resmi ziyaretinde adres Çin oldu. Hunt’in, başkent Pekin ziyaretinde Çinli eşine atıfta bulunup yanlışlıkla “Eşim de Japon” diyerek büyük bir gafa imza attı.

BBC’nin aktardığına göre, Çin kültürü ile ilişkilerinin çok daha derin olduğunu ifade etmeye çalışan İngiliz Bakan, Çinlilere hitaben “Eşim de Japon” diyerek büyük bir gaf yaptı. Hemen ardından dil sürçmesini düzelten Bakan, “Bu yapılacak en büyük hataydı” diyerek salondakilerin kahkahaya boğulmasına sebep oldu.

Bu ayın başlarında Dışişleri Bakanı olarak atanan Hunt, Brexit ile ilgili olarak Paris ve Viyana’da Avrupalı mevkidaşlarıyla görüşeceği iki duraklı Avrupa turu kapsamında, Çinli mevkidaşı Wang Yi ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunmak için Çin’in başkentini ziyaret etti.

Hunt, konuşması sırasında, “Eşim Çinli. Çocuklarım ise yarı Çinli. Bu yüzden Xi’an’da yaşayan Çinli atalarımız ve güçlü aile bağlarımız var” ifadelerini kullandı.

İngiliz Dışişleri Bakanı’nın eşi Lucia Guo, Çin’in merkezi şehirlerinden biri olan olan Xi’an’da doğdu. 2008 yılında Warwick Üniversitesi’nde çalışırken tanışan çiftin 3 çocuğu var.

Çin ve Japonya’nın binlerce yıldır rakip olduğu ve 1930 ve 1940’lardaki Japonya’nın Çin işgalinden dolayı iki ülke arasındaki ilişkilerin hassas olduğu biliniyor.