Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz gazeteleri: Veliahtın ziyareti başarılıydı… Sınırsız işbirliği fırsatları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Prensi Muhammed bin Selman’ın ziyareti Suudi Arabistan ile İngiltere arasında verimli iş ortaklıkları ortaya çıkarırken ziyaret İngiliz gazetelerinde büyük ve olumlu yankılar oluşturdu. Birçok gazete anlaşmaların ayrıntılarını vererek, AB’den çıkışından sonra ekonomisini güvence altına almayı amaçlayan İngiltere ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin artmasına övgüde bulundu. Gazeteler Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’na vurgu yaparken, ziyareti başarı olmasına dikkat çektiler.

Brexit’ten sonra İnglitere’nin ilk ortağı Suudi Arabistan

Guardian’ın diplomatik editörü Patrick Wintour gazetede yayınlanan ‘Suudi ziyareti Brexit’ten sonra İnglitere’nin ilk ortağının Suudi Arabistan olduğunu onayladı’ başlıklı yorum haberinde, “Brexit’ten sonra İngiltere, İngiliz Milletler Topluluğu yerine yeni yatırım ve ticaret fırsatları için sonra Suudi Arabistan’a önem vermelidir. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, Suudi Arabistan’ın İngiltere ile merkezi bir ortaklık kurması konusunda güvence verdi. AB’den ayrıldıktan sonra İngiltere’nin ihtiyaçları konusunda Suudi Arabistan’dan güvence aldık. İki ülke arasında çeşitli alanlarda 18 ekonomik anlaşma imzalandı. Veliaht Prens, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştü. Veliahtın milletvekilleri, banka başkanları ve hazine bakanı ile görüşmesi sırasında güçlü kişiliği ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi. Wintour, Suudi Arabistan için 2030 Vizyonu hedeflerinin uygulanması halinde ortaya çıkacak ekonomik tabloyu rakamlarla şöyle ifade etti. ‘2030 yılına kadar Suudi işgücü piyasasına yaklaşık 1.3 milyon kadının katılması bekleniyor. Bu da İngiltere’deki, toplam işgücünün yüzde 30’unu oluşturuyor.’
Suudi araştırmacı Necaj el-Atibi, Times Gazetesi internet sitesinde yayınladığı ‘Kadın hakları alanındaki Veliaht reformları’ başlıklı yazısında, “Bir Suudi akademisyen olarak, Veliahtın kadın hakları alanındaki reformlarının dikkat çekici olduğunu söyleyebilirim. Prens Muhammed bin Selman sorunu tek seferde çözdü. Göreve geldiğinden bu yana Krallığı geliştirmeyi amaçlayan yeni politikalar benimsemeye istekliydi. Ayrıca Prensin politikaları Suudi Arabistan’ın terörle mücadele ve Suudi toplumu içindeki reformlar konusundaki kararlılığını ortaya koydu” dedi.

Gazeteler imzalanan anlaşmalara odaklandı

The Daily Telegraph ise Saudi Aramco şirketi ile imzalanan anlaşmalara odaklandı.
Elektronik haber siteleri gazeteler kadar ziyaretle ilgili haberleri yayınlamadılar.
Daily Mail, Suudi Arabistan’da topraklarında 2019 yılında düzenlenen ilk golf turnuvasına ev sahipliği yapmasıyla ilgili haberler yayınladı. Gazete, ‘Suudi Arabistan sporda ileri adımlar attı. İlk squash kadın takımının kuruldu ve kadınların futbol maçlarına katılmalarına izin verildi’ ifadelerine yer verdi.

Independent gazetesi iş imkanlarına dikkat çekti

Independent gazetesinin editörü Jim Armitage tarafından ‘Yabancı projeler, Suudi Arabistan’da daha fazla reform için Muhammed bin Selman ile etkileşime geçmeli’ başlığıyla yayınlanan yazısında, “Prens Muahmmed bin Selman batı ile temasa geçen bir genç. İngiliz şirketleri Suudi Arabistan’da yatırım yaptığında Suudi vatandaşları istihdam etti. İki ülke arasında iletişim ve etkileşim arttı. Ülkedeki reform hızlandı. Yeni Suudi Arabistan’da eğitim, öğretim, bankacılık, teknoloji, sağlık hizmetleri ve eğlence gibi çeşitli işbirliği alanları var. İngiltere tüm bu alanlarda lider ve Suudi Arabistan’ın bu yolculuğunda ona yardım etmeli, aynı zamanda ortaklık ve yatırım fırsatlarından da faydalanmalıdır” dedi.

48 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alımı basının gündemiydi

Dün öğleden sonra İngiliz basını, Suudi Arabistan İngiltere’yle 48 adet Eurofighter Typhoon model savaş uçağı satın alımı için ön anlaşma imzaladığı İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ziyareti meşguldü.
Financial Timesi Daily Mail, The Independent ve The Guardian gibi gazeteler sosyal medya hesaplarında görüşmeler ve imzalanan protokoller hakkında haberler yayınladı. İngiliz haber kanalları Sky News ve BBC haberi manşet olarak yayınladı. Savaş haberlerine verdiği önemle bilinen Blackpool gazetesi, ‘Suudi Arabistan’ın 48 savaş uçağı satın aldığı anlaşmasıyla yeni iş umutları doğuyor’ başlığını kullandı.