Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz İşçi Partisi: Husiler dünya için en büyük tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Graham Jones, İran tarafından desteklenen Husi milislerin, şu anda dünya için en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Yemen’deki darbecilerin iyi bir şekilde silahlanmasının, İranlıların verdiği destek sonucu olduğuna dikkat çeken Jones, Yemen’de yaşanan insani kriz nedeniyle Husi milisleri suçladı.

BBC Radio 4 programına demeç veren Jones, İran’ın desteği ile iyi şekilde silahlanan Husilerin, şu anda dünya için en büyük tehdit olduğunu dile getirdi.

“Yemen uçurumun kenarında duruyor”

Yemen, bugün dünyadaki en kötü insani krize maruz kalırken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Yemen’de savaşın sonlandırılması çağrısı yaparak, “Yemen uçurumun kenarında duruyor. İnsani konuda durum ümitsiz. Daha da kötü koşulların önüne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” diye konuştu.

Guterres, “Çatışmanın dördüncü yılına girmesiyle birlikte, 22 milyondan fazla insan (nüfusun dörtte üçü) acil yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor” diyerek, büyük bir kolera tehdidine ek olarak milyonlarca insanın temiz içme suyuna erişemediğine dikkat çekti.

Uluslararası örgütler, Husi milislerinin uzlaşmazlığı, uluslararası yasalara uymayı reddetmeleri ve ülkenin altyapısını tahrip eden savaşa devam etmeleri nedeniyle Yemen’de yaşanan mevcut yüzyılın en büyük kıtlığı konusunda uyarıda bulundu.