Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz İstihbaratı: 500’den fazla terör davası var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz İç İstihbarat Servisi (MI5) Başkanı Andrew Parker, halen devam eden 500’den fazla terör davası olduğu ve artan tehditler nedeniyle istihbarat servislerinin operasyonlarını genişlettiğini belirtti.

Andrew Parker, Londra’da yaptığı konuşmada, “34 yıllık kariyerimde gördüğüm en yüksek tempo. Bugün daha fazla terörist faaliyeti var, daha hızlı geliyorlar ve tespit edilmesi daha zor. Şu an, aşırılık yanlısı 3 bin kişiyi kapsayan 500’den fazla terör soruşturması yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

4 yılda 20 saldırı engellendi

MI5 Başkanı, güvenlik güçlerinin gittikçe artan saldırı girişimlerine karşı büyük gayret gösterdiğini ve son 4 yılda 20 saldırı planının önlendiğini açıkladı. Sadece son 7 ayda 7 ayrı saldırı planının engellendiğini söyleyen Parker, 2017 yılının başından beri Londra’da 4, Manchester’da 5 olmak üzere, patlayıcı, bomba yüklü araç ve bıçakla olmak üzere İngiltere’nin 9 ayrı terör saldırısı ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Saldırıların faillerinden bazıları, güvenlik güçleri tarafından bilinen 20 bin ismin arasında yer alıyor.

Saldırılardaki çeşitliliğe ve planlara değinen Parker, “Tehdit bildiğimden çok daha çeşitli. Planlar burada, İngiltere’de hazırlanıyor. Ancak denizaşırı ülkelerden yönetiliyor. İnternet üzerinde planlar yapılıyor. Uzun planlar ve spontane gelişen saldırılar… Her yaştan, her cinsiyetten aşırılık yanlıları… Bunlar onları motive eden vahşi bir zaferin zehirli ideolojisi altında birleşmiş” ifadelerini kullandı. Planların birkaç gün içerisinde hazırlanarak, çok hızlı bir şekilde uygulanabildiğine dikkat çeken Parker, radikallerin internetin sağladığı güven ortamından yararlanmasının yanı sıra, yapılan planların tespit edilmesinin de zorlaştığını ifade etti.

Haziran ayında biten 12 aylık süreçte terörle ilgili 379 tutuklama gerçekleştirilmesine rağmen bu sayıyı yeterli bulmayan MI5 Başkanı Parker, “Her şeyin bu tutuklamalarla son bulacağı umuduna kapılamıyoruz” şeklinde konuşarak ümitsizliğini belirtti.

Polis, bu yıl Londra’da gerçekleştirilen saldırılarda, biri Parlamento binası önünde, 3’ü Londra Köprüsü’nde olmak üzere 4 saldırganı öldürdü. Manchester’da düzenlenen intihar saldırısında da bir radikal terörist öldü. Metro’ya bomba yerleştiren saldırgan ile Londra’daki bir cami önünde namaz kılanlara yönelik saldırı düzenleyen 2 saldırgan ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.