Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz istihbaratı: Teröre karşı iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere İç İstihbarat Servisi (MI5) Başkanı, terörle mücadelede Avrupa istihbarat servisleri arasındaki iş birliğinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini söyledi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen üst düzey güvenlik yetkilileri toplantısında konuşan Andrew Parker, IŞİD’in bölgede yaşadığı kayıpların ardından Avrupa’da “yıkıcı ve karmaşık” saldırılar düzenlemeyi planladığını belirtti.

İstihbarat Başkanı, İngiltere’nin 12 Mart 2017’den bu yana çok sayıda terör saldırısına şahit olduğunu ve Avrupa istihbarat servisleri arasındaki iş birliğinin öneminin sürekli arttığını vurgularken, “Güçlerimizi birleştirmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmasında Rusya’ya karşı sert suçlamalar yönelten Parker, İngiltere’nin Salisbury kentinde eski Rus casusu Sergey Skripal ve kızına düzenlenen saldırıyı “kasıtlı düşmanlık eylemi” olarak nitelendirdi.

Skripal ve kızı, Mart ayında Sovyetler Birliği’nde geliştirilen zehirli Noviçok gazı ile saldırıya uğramıştı. Londra, saldırıdan Moskova’yı sorumlu tutmuş, ancak Kremlin her türlü sorumluluğu reddetmişti. Saldırı iki ülke arasında büyük bir diplomatik krize neden olmuştu.