Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz Kraliyet düğünü kıyafet kuralları: Beyaz renk giymek ve oje sürmek yasak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Prens Harry ile Meghan Markle’ın yaklaşan düğünü ile ilgili haberler arasında, gazete ve dergi okuyucularının ilgisini çekebilecek ya da meraklarını artırabilecek her şey var. Düğün hazırlıkları, misafirler, yemekler, düğün pastası ve gelini taşıyacak olan aracın geçeceği kraliyet sarayı yolunun kenarında yer ayırtmak isteyenler için talimatlar ve daha niceleri… Düğünden esinlenerek, kraliyet ailesinin geleneksel tercihi olan çaylar ve karışımların yanı sıra düğün pastası malzemeleri üreten uluslararası şirketler bile var.

Bütün bu çılgınca ilginin merkezinde, Meghan Markle’ın gelinliği ve 19 Mayıs’taki düğüne katılacak konukların ne giyeceğine dair yorumlar da yer alıyor. Düğün davetiyeleri davet edilen misafirlere birkaç hafta önce dağıtılmış olmasına, kadın ve erkek misafirler için ayrı ayrı kıyafet talimatları içermesine rağmen moda uzmanları hala kraliyet düğünü misafirleri için geleneksel kıyafetler konusunda her türlü analizi yapıyorlar.

Şık elbiseler ve şapkalar

Davetiyede kadınların kıyafetleri için verilen talimatlarda belirtildiği üzere, kadınlar dizini örten ve ‘Day Dress’ (gündüz kıyafeti) olarak adlandırılan şık bir elbise giymelidir.

Kraliyet düğününün muhafazakâr bir olay olduğuna dikkat çeken görgü kuralları uzmanı Maika Mayer, ‘Town & Country’ dergisine yaptığı açıklamada, “Konukların vücut hatlarını ortaya çıkarmayan giysiler giymeleri istenir. Elbise transparan veya vücuda tamamen oturan bir dikime sahip olmamalı. Bu kurallar ayakkabılar içinde geçerli. Burnu kapalı ayakkabılar giyilmeli. Siyah ve beyaz hariç, istedikleri rengi tercih edebilirler. Siyah, yasın rengidir. Bununla birlikte gelinin kıyafeti ile herhangi bir kıyaslamaya mahal bırakılmaması için beyaz giymekten kaçınılmalıdır. Prens William’ın düğününde karısı Kate’in kız kardeşi Pippa Middleton, dar beyaz elbisesiyle dikkat çekmiştir.

Akşam partisi için kadınlar uzun, şık elbiseler giyerken, şapkalar, taçlar veya elmas çemberler ile saçlarını süslerler.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan saray işleri uzmanı Leonetin Chmitov ise şunları söyledi:

“Elbise transparan olsa bile uzun olmak zorunda. Bu çevrelerde bayanlar, ayaklarını tamamen gösteren ayakkabılar giyemezler. Bu kural, düğünün yapılacağı Mayıs ayında hava ne kadar sıcak olursa olsun herkes için geçerlidir. Ayrıca, kiliseye girerken omuzlar kapanmalı. Prens Harry ve nişanlısı Amerikalı aktris Megan Markle’nin düğününe katılmaları için davetiye gönderilen bayanlardan bir şapka ile ‘sade bir elbise’ giymesi istenirken gece kıyafeti gibi uzun veya ağır bir kıyafet giymeleri beklenmiyor. Ama canlı ve en azından diz boyuna gelecek uzunlukta bir elbise olmalı. Geleneksel olarak, düğünün konukları, törenin düzenlendiği kilisenin içinde şapka takmalıdırlar. Bazıları, en ünlü İngiliz şapka ustaları için kendine özgü bir tasarım elde etmek için acele ederken diğerleri, Prens William’ın düğünü sırasında Prenses Eugenie ve Prenses Beatrice’in yaptığı gibi garip tasarımlarla ilgi çekebilirler. Tabii şapka takmak zorunlu. Bu da düğüne katılan bayan konukların başlarına bir iğne veya tel toka ile tutturulmuş küçük başlıklarla uğraşmak zorunda kalacakları anlamına geliyor.”

Modacı Fiona Bennett ise aksesuar olarak kullanılacak küçük bir başlığın kraliyet düğünü için yeterli olmayacağına dikkat çekerek, bir şapka kullanılması halinde, şapkanın her zaman başın bir bölümün örtmesi gerektiğini söyledi.

Saç ile şapka arasında bir tutarlılık olması gerektiğini belirten Bennett, “Bazı kızlar şapkalarının altına saçlarını koymayı severler, ancak kuaförde yapılmış saçlar da neşeli bir bakışlara sebep olur” şeklinde konuştu. Modacı Bennett, şapkalar yerine çiçekli tasarımlar kullanılabileceğini, daha soyut şekiller veya modeller seçmenin düğün için daha uygun olacağını belirtti.

Gelinlik ve düğün kıyafetleri

Geline gelince, İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesiyle evlenen herkesin aile geleneğini sürdürmesi gerektiği bilinir. Kraliyet ailesinin yeni gelini Markle omuzlarını açıkta bırakan elbiseler giymeyi seviyor. Ama bu, en azından kilisedeki tören için uygun değil. Kolları ve omuzları bir şal veya bolero ile kapatılmalı.

Bunun yazılı bir kural olmadığını belirten Leonetin Chmitov ancak bunun bir gelenek olduğunu, fakat yine de sürprizlerle karşılaşılabileceğini belirtti.

 

Gelin süsleme olarak muhtemelen bir yaka broşu kullanacak. Prens William’ın düğünü sırasında Kate Middleton’ın taktığı yüzük, Kraliçe’den ödünç almıştı. Bazıları, Megan Markle’nin Prenses Diana’nın düğünde taktığı taç veya kuyumcu ‘Cartier’ tarafından yapılan ana kraliçenin tacı gibi bir taç giymesini bekliyor. Kraliçenin Markle’a bu imtiyazı tanıyıp tanımayacağı henüz bilinmiyor. Ancak büyük olasılıkla Kraliçe’nin bu imtiyazı vereceğini söyleyen kraliyet sarayı işleri uzmanı Chmitov, “Markle’ın yüzünü örten bir tül giymesini, biraz heyecan verici ve romantik olmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Gelin tercihini İngiliz tasarımcılardan yana kullanması bekleniyor

‘Vanity Fair’ dergisine göre, gelin Megan Markle, Prens Harry ile evlilik yemini edeceği sırada işlemeli geleneksel bir kilise elbisesi giyecek. Daha sonra, damadın babası Prens Charles’ın Frogmore House’da vereceği resepsiyonda başka bir kıyafet giyecek. Buradaki asıl soru ise gelin tarafından seçilen tasarımcının kimliği. Meraklılar, gelinin tasarımcısı ile ilgili pek çok fikir öne sürse de, Kraliyet ailesini sevenleri gelinin İngiliz bir tasarımcıyı seçmiş olmasını bekliyorlar. Konuyla ilgili olarak Leonetin Chmitov, “Gelinin bu seçimi, artık onunda ülkesi olan İngiltere ile ilişkisini simgeleyecek” ifadelerini kullandı.

Megan Markle’in, ABD’li bir moda tasarımcısı tarafından ABD’de tasarlanmış bir elbise seçmesi durumunda, İngiliz kamuoyundan olumsuz tepkiler alması bekleniyor.

Marckel, kraliyet ailesinin bir geleneği olarak aşkı simgeleyen inci çiçeklerinden yapılan bir gelin buketi taşıyacak. Kraliçe Victoria, Kraliçe Elizabeth, Prenses Diana ve Kate Middleton da inci çiçeğinden yapılmış bir gelin buketi taşıdılar.

Öte yandan Kraliyet ailesinin oje sürülmesi konusunda da kuralları var. Düğünde renkli ojeye izin verilmezken ten rengine yakın açık renkler yeterli görülüyor.