Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz Martin Griffiths, BM Yemen Özel Temsilcisi olarak atandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiliz Martin Griffiths’i, BM Yemen Özel Temsilcisi olarak atama kararı aldı. Griffiths, Yemen dosyasına 7 yıl içinde atanan üçüncü arabulucu oldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, birkaç gün önce BMGK’ya gönderdiği mesajında, Yemen’deki görev süresini uzatmak istemeyen Moritanyalı İsmail Vild Şeyh Ahmed’in yerine İngiliz Martin Griffiths’i, Yemen Özel Temsilcisi olarak atama kararını bildirmişti.

Guterres, BMGK’ya gönderdiği mesajında, Brüksel’de bulunan Avrupa Barış Enstitüsü direktörü Martin Griffiths’in çatışma çözme, müzakere, arabuluculuk ve insani yardım konularında uzun deneyime sahip olduğunu da ifade etti.

Diplomatlar tarafından alınan bilgiye göre, İngiliz bir arabulucu seçeneği haftalarca istişare edildi.

2015 Nisan ayında göreve atanan İsmail Vild Şeyh Ahmed, Husiler ile Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu tarafından desteklenen meşru otorite arasındaki anlaşmazlığın sona erdirilmesi yönünde herhangi bir sonucuna ulaşamamıştı.

Ondan önceki BM Yemen Elçisi Jamal Benomar da, siyasi geçiş sürecini sağlama amacıyla 4 yıl süren başarısız bir dönemin ardından 2015 yılında istifa etmişti.