Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz medyası Suudi Arabistan ve İngiltere arasındaki anlaşmaları manşetlerine taşıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile yaptığı görüşme ve Başbakan Theresa May ile Downing Sokağı 10 Numara’da gerçekleştirdiği toplantı İngiliz medyasında kendine geniş yer buldu.

Daily Telegraph dün “İngiltere, Suudi Arabistan ile 65 milyar liraya kadar anlaşma yapmayı umuyor” diye yazdı.

London Evening Standard gazetesinde Veliaht Prensi hakkında yayımlanan makalede Prens,‘ülkeyi reforme etmeye ve yeni bir döneme geçirmeye çalışan iddialı bir genç’ olarak tanımlandı.

Makalede ayrıca Avrupa Birliği ile olan ilişkilerin ilk dönüm noktası olarak İngiliz-Suudi Arabistan ortaklığının önemi vurgulandı. Ayrıca Prens Muhammed bin Selman’ın İngiltere’nin yanında olduğu belirtildi. Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’nun ve bölgedeki istikrarın anahtarı olduğunun altı çizildi. Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’da yüksek bir statüye sahip olduğunu belirten gazete bölgede uzun zamandır müttefiki olan Londra’nın geçiş sürecine de destek verdiğini kaydetti.

John Bardley, The Spectator dergisinin internet sitesinde yayınlanan köşe yazısında “Bugün ılımlı olmak hakkında dünyaya konuşan genç bir Suudi Prens var. Bu cesur Prens, İngiltere’deki korkak politikacıların karşısında duruyor. Yeni yolu aydınlatıyor” ifadelerini kullandı. Köşe yazısında Prens’in kendine özgü bir yolla ülkesinde tarihi reformlar gerçekleştirdiği ve İngiltere’nin de ona destek olması gerektiği dile getirildi.

Yazıda ayrıca Prens Selman’ın Vizyon 2030’unun Suudi Arabistan vatandaşları arasında oldukça popüler olduğuna dikkat çekildi. Son olarak da “Karanlıktan geleceğe dönüş yolculuğunda Prens Salman’ın arkasında durmalıyız” ifadelerine yer verildi.

İngiliz gazeteleri gün boyu Prens’in yaptığı görüşmeleri de yakından takip etti. Fotoğraflar sitelerin ana sayfalarında yayınlandı, haberler yazıldı. Gazeteciler, ziyaretle eş zamanlı olan Londra’daki ‘Suudi Arabistan Kültür Günleri’ ve ‘Suudi Arabistan-İngiliz Yöneticiler Forumu’ gibi faaliyetlere muhabirlerini gönderdi. Basında en çok öne çıkan konu ise Ekonomik Forum çıktıları ve milyar dolarlık anlaşmalar oldu. Başta Reuters olmak üzere birçok haber ajansı imzalanan anlaşmaların ayrıntılarına yer verdi.

Bloomberg, özellikle Saudi Aramco’nun imzaladığı anlaşmaya dikkat çekti. Enerji Bakanı Halid el-Falih’in özel açıklamalarına yer verdi. Ayrıca Independent ve Mirror gibi gazeteler İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt’un açıklamalarını sayfalarına taşıdı. Burt açıklamalarında ziyareti “tarihi” ve “benzersiz” olarak niteledi.