Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz muhafazakarlar, Başbakan May’in Brexit planına alternatif arayışında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere, çoğunluğu iç sorunlardan oluşan çok sayıda sorunla karşı karşıya.

Bütün bu sorunlar ise tek bir başlık altında toplanıyor: Brexit. İngiltere İşçi Partisi Brexit’i destekleyenler ve karşı çıkanlar arasında bölünürken, iktidardaki Muhafazakar Parti de, Theresa May hükümetinin devamını tehlikeye sokan çatlaklarla mücadele ediyor.

İngiliz seçkin siyasiler, 2016 yılının Haziran ayında düzenlenen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumundan (Brexit) beri ülkedeki karışıklığı düzeltmeye uğraşırken, AB ise 6 ay sonra gerçekleşmesi beklenen İngiltere’nin birlikten ayrılmasından önce Londra ile makul bir ortaklık anlaşması için baskılarını artırıyor. Detayları henüz belirlenemeyen bu anlaşma, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından birlik ile olan ticari, ekonomik ve diplomatik ilişkilerinin düzenlenmesine ilişkin maddeler içeriyor.

Başbakan Theresa May, dün gece saatlerinde, başkent Londra yakınlarındaki ikametinin bulunduğu bölgenin ismini taşıyan Chequers Planı’nı ele almak üzere Bakanlar ile bir toplantı gerçekleştirdi. May’in İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin sunduğu Chequers Planı, iki taraf arasındaki ticari ilişkilerin ilkelerinin belirlenmesine ve Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırların yeniden belirlenmesine dayanıyor.

May’in bu planı açıklaması, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde fırtınalara sebep olurken, Dışişleri Bakanı Borris Johnson ve Brexit Bakanı David Davies’in istifasına yol açmıştı. AB liderleri de May’in geçtiğimiz hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen gayri resmi toplantıda sarf ettiği ikna çabalarına rağmen AB ülkeleri içinde bazı kişilerin hareket özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle bu planı reddetmişti.

Muhafazkar Parti içinde Başbakan May’in muhaliflerine karşı direniş gösterebileceğine dair şüpheler artarken, eski Brexit Bakanı David Davies ve muhafazakar milletvekili Jacop Riise Mogh, “İyileştirilmiş Kanada Planı” adında alternatif bir planı desteklediklerini duyurdu.

Söz konusu plan, İngiltere’nin birlikten ayrılmasının ardından iki taraf arasında “İyileştirilmiş Serbest Ticaret Anlaşmasını” ön görüyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, anlaşmaya Kanada Planı’na benzerliği nedeniyle bu ad verildi. Kanada’nın AB ile müzakerelerine başladığı plan, ticari mallar ve hizmet sektörüne getirilen gümrük vergilerinin 7 yıllığına ertelenmesini ön görüyor.

Bu planın uygulanması halinde İngiltere bankalarının Avrupa pazarına ulaşma konusunda bazı engellerle karşılaşacağı tahmin ediliyor.

Başbakan May, İtalya’nın Floransa kentinde yaptığı bir konuşmada, bu alternatifi reddederek, “İngiltere, bundan daha iyisini gerçekleştirebilir” demişti. İngiltere Başbakanlığı da, söz konusu alternatifin İrlanda Cumhuriyeti-Kuzey İrlanda sınırlarının belirlenmesi hususunda bazı sorunlara yol açacağı gerekçesiyle planı reddetmişti.

Öte yandan, İngiltere İşçi Partisi içinde Brexit stratejisi nedeniyle bölünmeler yaşanıyor. Parti yönetimi, dün, Liverpool kentinde düzenlediği toplantıda, Brexit’e ilişkin bütün planların oylamaya sunulması seçeneğini destekledi. Ancak İngiltere’nin AB’de kalması seçeneğini içeren Brexit benzeri yeni bir referandum düzenlenmesi fikrini reddettiğini bildirdi.

Parti yöneticileri, bugün oylamaya sunulacak teklif maddeleri üzerinde 5 saatlik tartışmadan sonra uzlaşıya vardı. AFP’nin parti sözcüsüne dayandırarak verdiği bilgiye göre, toplantıda İngiltere parlamentosunun Theresa May tarafından öne sürülen Cheques Planı’nı reddetmesi halinde yeni bir genel seçim teklif etme konusunda anlaştı.