Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz robot psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Psikiyatri hastalarında davranış değişikliklerini desteklemeyi amaçlayan bir deney kapsamında İngilizler tarafından geliştirilen robot, psikolojik danışmanlık hizmeti verebiliyor.

İngiltere’deki Plymouth Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından yürütülen deneyin katılımcılarının birçoğu insan formunda tasarlanan robotun yapısal özelliklerine dikkat çekiyor. Robotu psikiyatri doktorlarına tercih ettiklerini söylüyor.

Plymouth Üniversitesi Psikiyatri Fakültesi tarafından yürütülen çalışma robotun, hedeflerini ve sorunlarını yüksek sesle ifade etmeyi isteyen ve fiziksel aktivitelerini artırmayı hedefleyen katılımcıları motive edecek terapiler ile aynı hedeflere ulaşabildiğini gösterdi.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre robot, bir dizi beyin fırtınasına yönelik diyaloglara ve genel olarak deneydeki hastanın ya da katılımcının fiziksel motivasyonunun nasıl artırılacağına yönelik tartışmalara göre programlandı.

Deney sırasında robotun sorularını cevaplamayı bitiren katılımcı, mülakatı devam ettirmek isterse robotun kafasına basıyor. Bazı seanslar bir saatten fazla sürüyor. Takım lideri Jacqueline Andrade, robotların davranış değişiklikleri için ön görülen desteği sağlamada diğer elektronik yardım biçimlerinin yerine tercih edebileceğini söylüyor.

Andrade, bilimsel araştırma ve teknoloji sitesi ‘Science Daily’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu sıra dışı deneyime katılanların bir robotla yaşam tarzları hakkında konuşarak uyum sağlamalarını hayretle izledik. Deneydeki katılımcılar, robotla olan etkileşimlerini ‘eğlenceli, heyecan verici ve yararlı’ olarak tanımlarken özellikle kendilerini dinlemesinin yararlı olduğunu ve davranışları hakkında yüksek sesle konuşabildiklerini vurguladılar. Robot da karşısındakilerin konuşması sırasında onların sözünü kesmedi.”