Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiliz savaş uçakları, Esed rejimine bağlı kuvvetleri vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’ye ait savaş uçakları, Ürdün, Irak ve Suriye sınırlarının kesiştiği bölgede, Esed rejimine bağlı bir gruba yönelik hava saldırısı düzenledi. Saldırıda rejime bağlı 7 subayın öldürüldüğü bildirildi.

İngiltere’de yayın yapan Sunday Times gazetesi, dünkü sayısında, İngiltere’ye ait savaş uçaklarının, Suriye’nin güneyindeki Tenef Askeri Üssü yakınlarındaki, Ürdün, Irak ve Suriye sınırlarının kesiştiği bölgede, Esed rejimine bağlı bir gruba yönelik bombardıman düzenlediğini duyurdu.

Gazete haberinde, geçtiğimiz ay, Suriye’nin güneydoğusundaki çöl bölgesinde yer alan İngiltere’ye ait bir askeri eğitim merkezi yakınlarında meydana gelen çatışmalardan sonra İngiliz savaş uçaklarının rejim güçlerine bombardıman düzenlediğini aktardı.

İngiltere hava kuvvetlerinin, söz konusu operasyonda, Typhoon tipi savaş uçaklarını kullandığı bilgisi verilen haberde, bombardımanda 227 kilo ağırlığında bombalar kullanıldığı kaydedildi.

Rejime bağlı 7 subay öldü

İngiltere Savunma Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, rejim güçlerinin hedef alındığı bombardıman, 21 Haziran günü gerçekleştirilirken, bombardımanda rejime bağlı 7 subay öldü. Bakanlık, operasyona dair daha fazla bilgi vermedi.

Bakanlık tarafından dün yayınlanan açıklamada, operasyonun bölgede bulunan Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne ateş açılması üzerine gerçekleştirildiği vurgulanırken, “Açılan ateşin DEAŞ terör örgütü tarafından geldiğini düşünmüyoruz. Belli bir mevkiden sürekli olarak ateş açılması üzerine söz konusu mevziye bombardıman düzenlenmiştir” ifadelerine yer verildi.