Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngilizlerin Alman vatandaşlığına ilgisi arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma tarihi yaklaşırken, AB İstatistik Ofisi verilerine göre, Almanya vatandaşlığı alan İngilizlerin sayısı da bu süreçte yüzde 162 arttı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 7 bin 500 İngiliz, Alman vatandaşlığı elde etti. 2016 yılına göre, 2017 yılında Alman vatandaşlığı elde eden İngilizlerin sayısı yüzde 361 artarken, iki yılda toplam 10 bin 400 İngiliz Alman vatandaşlığı aldı. Bu sayı, 2000 yılından itibaren 15 yılda Alman vatandaşlığı alan İngilizlerin sayısını ikiye katlıyor.

En çok Türkler

AB İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Almanya vatandaşlığı alan İngiliz sayısının artmasıyla Brexit arasında açık bir bağlantı olduğu savunularak, “İngilizler, Türklerden sonra Alman vatandaşlığına sahip en büyük yabancı topluluk haline geldi” değerlendirmesi yapıldı.

İngilizler işlerini kaybetmekten endişeli

İngiltere’nin Brexit sonrası AB’den çıkış tarihini Mart 2019 olarak belirlemesine rağmen iki taraf arasında henüz net bir tarih üzerinde uzlaşmaya varılmadı. Bazı İngiliz vatandaşları, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’daki işlerini kaybetmekten endişe duyuyorlar.

Rekor artış

Son iki yılda, Almanya vatandaşlığına sahip İngilizlerin sayısı yüzde 1.7 artışla 112 bin 200’e ulaştı.