Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere 7 örgütü terör listesine ekledi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere, dün, Müslüman Kardeşler cemaatine mensup Hasım Hareketi ve Devrim Tugayları da dahil 7 örgütü terör örgütleri listesine eklediğini duyurdu. İngiltere hükümeti dün yaptığı açıklamada, “Mısır güvenlik güçlerine ve kamuoyuna karşı Hasım Hareketi ve Devrim Tugayları tarafından gerçekleştirilen saldırıların kanıtlarının incelenmesinin ardından bu grupların yasaklı uygulamaları içerdiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi. Terör listesine eklenmeleri, İngiltere hükümetinin bu örgütlerin faaliyetlerini engellemesine katkı sağlayacak. Bahreyn ise, dün, 7 örgütün terör listesine eklenmesini öngören İngiltere Parlamentosu kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

İngiliz Parlamentosu’nun terör listesine eklediği örgütlerin isimleri şu şekilde; Saraya el-Aştar, Saraya Vaad Allah, Saraya Allah el-İslamiye, Saraya el-İmam el-Mehdi, Saraya el-Muhtar, Saraya el-Haydariyye ve Saraya el-İmam.

Diğer taraftan Bahreyn, ‘bu örgütlere mensup bireylerin, Krallığın, vatandaşlarının ve toprakları üzerinde yaşayan kişilerin güvenlik ve istikrarını tehdit ettiğini’ kaydederken, bu durumun söz konusu bu bireylere yönelik tedbir alınması gerektiği anlamına geldiğini vurguladı. Ayrıca Bahreyn, İngiltere’nin bu terör örgütlerini sınıflandıran ilk Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi olduğunu belirtirken, İngiltere hükümetinin uluslararası düzeyde aşırılık yanlısı ideolojiler ve terörizmle mücadele konusunda önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Krallık, uluslararası toplumu bu grupları terör örgütü olarak sınıflandırarak, terörle mücadelede İngiltere’nin attığı adımlarını atmaya çağırdı.

Devrim Tugayları ilk kez Ağustos 2016’da Mısır’ın Minufiye bölgesindeki Sadat şehrine düzenlenen saldırıyı üstlenerek ortaya çıktı. Grup, Mısırlı bir polis amirinin ölümünden de sorumlu tutulmuştu.

Devrim Tugayları Sözcüsü Selahattin Yusuf, geçtiğimiz Ağustos ayında, Mısır tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Müslüman Kardeşler hareketine katıldıklarını bildirdi.

Devrim Tugayları tarafından yapılan başka bir açıklamada ise, 2014 yılında ortaya çıkan Hasım Hareketi ile bağlantılı olduklarına dikkat çekildi.

Gözlemcilerin belirttiğine göre, Müslüman Kardeşler, kuruluşundan bu yana birçok gizli örgütle irtibat halinde…

Mısır’daki İngiltere Büyükelçisi John Cassin, dün yaptığı açıklamada, “Mısır’ı terörle mücadele konusunda yalnız bırakmayacağımızı söyledik. Bugün, İngiliz yasal gücünü Mısır’daki terör örgütlerine ve hepimizin düşmanlarına karşı kullanıyoruz. Bu, terörizmi ve onu besleyen ideolojileri ortadan kaldırmak için ortak çabalarımızı güçlendirecektir. Ben, kararlı toplumumuzun bu örgütleri yenilgiye uğratacağından eminim” dedi. Bu açıklamalar, Mısır’daki genel savcılığın kayıtlarındaki mevcut Hasım Hareketi’nin itiraflarına dayandırıldı. Öyle ki Hasım unsurlarının, gelişmiş silahların kullanımı ve patlayıcı maddelerin üretimi konusunda Müslüman Kardeşler liderleriyle yurt dışında anlaşmaya vardığı tespit edilmişti.