Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere ve AB Brexit müzakerelerinde anlaşmaya varamadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve İngiltere Başbakanı Theresa May, tıkanan Brexit müzakereleri için Brüksel’de bir araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından ikili, gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu.

Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Jean-Claude Juncker, “Çabalarımıza, bizim ve ekiplerimizin geriye kalan sorunlar konusunda geçen sürede kaydettiği önemli ilerlemeye rağmen tam bir anlaşmaya varmak mümkün olmadı” dedi.

Geriye 2-3 konunun kaldığını belirten Juncker, yine de gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde ayrılık anlaşmasında yeterli bir ilerleme sağlanabileceğini ifade etti.

“Farklılıklarımız devam ediyor”

May ise her iki tarafın iyi niyetle çalıştığını, zorlu müzakereler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çok ilerleme kaydedildi. Pek çok konuda ortak bir anlayış var.” şeklinde konuştu.

Beraber ilerleme kaydetmek istediklerini vurgulayan Theresa May, “Ancak birkaç konuyla ilgili daha fazla müzakere ve danışma gerektiren bazı farklılıklarımız devam ediyor. Hafta sonundan önce yeniden bir araya geleceğiz. Bunu (müzakereleri) olumlu sonuçlandıracağımıza ben de eminim.” diye konuştu.

Müzakerelerde Kuzey İrlanda krizi

Öte yandan, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Dublin’de düzenlediği basın toplantısında, “İrlanda müzakere ekibi, İngiltere’nin İrlanda adasındaki sınır konusunda bizim kaygılarımızı gideren bir metni kabul ettiğinin teyidini aldı. Bu metin, İngiltere ile müzakerelerin ikinci aşamasına geçilmesine el verecekti. İngiliz hükümetinin bu sabah üzerinde anlaşılan konuyu şimdi sonuca bağlamaması karşısında şaşkınım ve hayal kırıklığı içindeyim” dedi.

May ile Juncker görüşmesinde, Brexit müzakerelerini, İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkilerinin ele alınacağı ikinci aşamaya taşıyacak bir anlaşmaya varılması bekleniyordu.

AB ve İngiltere vatandaşlarının karşılıklı hakları ile İngiltere’nin AB’ye mali yükümlülükleri konusunda daha önce anlaştıkları belirtilen tarafların, İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorununda da bugün anlaşmaya vardıkları ileri sürülüyordu ancak görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında taraflar, “tam bir anlaşmaya” varılamadığını açıklamıştı.

İskoçya, Galler ve Londra sırada

İskoçya Bölgesel Başbakanı Nicola Sturgeon ve Galler Bölgesel Başbakanı Carwyn Jones da Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarla Brexit müzakerelerinde Kuzey İrlanda’ya tanınmaya hazırlanıldığı iddia edilen ayrıcalığı kendi bölgeleri için talep edeceklerini bildirdi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da Facebook hesabından bir mesaj yayımlayarak, Brexit referandumunda ezici çoğunlukla AB içinde kalma yönünde oy veren Londra’nın da Kuzey İrlanda’ya tanınacağı iddia edilen ayrıcalıklardan yararlanması gerektiğini söyledi.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın Brexit sonrasında AB ile tek kara bağlantısı olarak kalacak İrlanda-Kuzey İrlanda arasındaki sınır, müzakerelerin tıkandığı en önemli konuyu oluşturuyor. AB ve AB üyesi İrlanda, adada fiziki bir sınıra dönülmesine karşı çıkarken, gümrük birliği ve ortak pazarın yaratacağı komplikasyonların nasıl çözüleceği belirsizliğini koruyor. AA