Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, AB liderler zirvesi öncesi Brexit önerilerini hazırlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid bugün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) bu ayki liderler zirvesinde sunmak üzere ülkenin AB’den çıkış (Brexit) politikaları için iyi bir teklifler paketi hazırladığını ve bu paketin Brüksel’de olumlu karşılık bulmasının beklendiğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit sonrası gümrük anlaşmaları için iyi bir öneriye ulaşma konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Brexit konusunda bugüne kadar yapılan müzakerelerde karşılaşılan en büyük engel olan gümrük dosyasına dair öneriler paketi, Brexit için son tarih olarak belirlenen Mart 2019 öncesinde Brüksel’le yapılacak görüşmeler sırasında sunulacak.

AB yetkililerinin raporarı süreci zorlaştırıyor

Öte yandan İrlanda tarafından cumartesi günü yapılan bir açıklamada, İngiltere Başbakanı May’ın önerilerini sunması için yaklaşık 2 haftası olduğu, ancak hükümetteki fikir ayrılıkları ve Londra’da araştırmalarını sürdüren AB yetkililerinin olumsuz raporları, süreci daha da zorlaştırdığı aktarıldı.

İçişleri Bakanı Cavid, bakanlar arasındaki ortak görüşlerin, 28-29 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan zirve öncesinde ilerleme kaydettiğini söyledi.

“Taslak zirve öncesinde yayınlanacak”

Bakan Cavid, BBC’ye verdiği demeçte, “Başbakan’ın haziran ayında yapılması planlanan toplantıda iyi bir teklif paketine sahip olacağına ve Avrupa’daki meslektaşlarımız bu önerileri olumlu bir şekilde karşılayacaklarına eminim. Öneriler, Başbakan’ın önceki ifadeleriyle uyumlu olacak ve söz konusu taslak zirve öncesinde yayınlanacak” ifadelerini kullandı.