Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Avrupa’yla gelecekteki ilişkilerini açıklayan 5 belge yayınlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Brexit Bakanı David Davis, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma süreci konusunda gerçekleştirilen görüşmelerde ilerleme kaydedilebilmesi için AB’ye, keskin duruşunu hafifletme çağrısında bulundu. Davis, İngiltere hükümetinin bu hafta, gelecekteki ilişkilere dair önerilerini ana hatlarıyla belirten 5 yeni belge yayınlayacağını belirtti.

İngiltere’nin AB ile olan 40 yıllık ilişkisini bitirecek olan müzakerelere yavaş bir şekilde başlanılmasından sonra Londra, şirketlerin İnglitere’nin 2019’da AB’den çıkmasından sonraki durum hakkında endişelerinin giderilebilmesi için ayrılma sürecinden sonraki dönemi konu alan belirli görüşmeler yapılması yönünde baskı yapıyor.

David Davis, İngiltere hükümetinin bu hafta, gelecekteki ilişkilere dair önerilerini ana hatlarıyla belirten 5 yeni belge yayınlayacağını belirtti. Bu ilişkiler arasında, gelecekte ortaya çıkacak herhangi bir anlaşmazlığın, AB Adalet Divanı ile sınırlı kalmaksızın nasıl çözüleceği konusu da bulunuyor.

Davis, Sunday Times gazetesine yazdığı makalede, “Ben Brexit görüşmelerinin ilk turunun, ayrılma sürecimiz hakkında ortaya atılan soruların gelecekteki ilişkilerimizle yakından bağlantılı olduğunu ortaya çıkardığından eminim” dedi. Vaktin daraldığını işaret eden Davis, “İki taraf da gelecekteki ortaklığını görüşmesi için sorunsuz bir şekilde ilerlemeli. Biz bunun AB Konseyi’nin ekim ayındaki toplantısından sonra olmasını isteriz” dedi.

AB’deki yetkililer; gurbetçi haklarının, AB üyesi olan İrlanda devleti sınırı sorununun ve mali uzlaşma konusunun masada olduğu müzakerelerin birinci turunda, yeterli ilerlemenin kaydedilmesi gerektiğini belirtirken, bu konular halledildikten sonra gelecekteki ilişkilerin görüşülebileceğini ifade ediyor.
İngiliz yetkililer ise bu istekleri reddederek; gelecekteki ilişkiler konusunda, yeni bir gümrük anlaşmasının yapılacağı ve gelecekteki anlaşmazlıkları çözme yollarının bulunacağı bir görüşme gerçekleştirmeden önce; İrlanda sınırı sorununun halledilemeyeceğini ve mali bir anlaşmaya varamayacaklarını belirtiyorlar.

Davis, “Her iki tarafında AB’den ayrıldığımızda iptal edilemeyecek mali yükümlülükleri var. Bu yükümlülüklerin ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz ve AB’nin takındığı tavrın temellerini dikkatli bir şekilde inceliyoruz. AB’nin tam olarak bizden beklediği şey gümrük vergilerini ödememiz” dedi.