Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Başbakanı May başını neden örttü? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May geçen pazar, ülkede 4 senedir gerçekleştirilen ve yıllık olarak düzenlenen ‘Camimi Ziyaret Et’ etkinliği kapsamında gerçekleştirdiği bir cami ziyaretinde başı örtülü olarak görüntülendi.

Londra’daki İngiltere Müslüman Konseyi, İslam ve Müslümanlar hakkında haberlere yer verdiği Twitter hesabından May’in ülkenin güney doğusundaki Berkshire’daki Maidenhead Merkez Camii’nde başörtülü olarak yaptığı konuşmayı paylaştı.

May, cami ziyareti sırasında yaptığı konuşmada “İslam ile tanışmak ve onun bir barış dini olduğunu vurgulamak için değerli bir fırsat” ifadelerini kullandı.

https://www.youtube.com/watch?v=wZP25j1wrJM

2015 yılından bu yana gerçekleştirilen etkinlik, İngiltere’nin farklı bölgelerindeki 200’den fazla camiinin kapılarını dinler arası diyalogu güçlendirmek amacıyla yürütülüyor.

Söz konusu etkinliğe bugüne kadar birçok İngiliz siyasetçi katılım gösterdi. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ve İngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de katılım gösteren önemli isimler arasında yer alıyor.

İngiltere Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Harun Khan, bu yılki etkinliğin ‘Kapılar açık, camiler açık cemaat açık’ sloganı doğrultusunda düzenlendiğini ve İngiltere’de çok sayıda camiinin kapılarının halka açılmasını sağladığını ifade etti. Khan açıklamasında “Camiler, İngiliz toplumunun yapısının ayrılmaz bir parçasıdır” ifadesini kullandı.