Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Başbakanı May, makamını bırakmak istemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May, 2022’den önce yapılacak parlamento seçimlerinden sonra da görevine devam etmek istediğini bildirdi. 2019’da Avrupa Birliği’nden çekilmenin (Brexit) tamamlanmasının ardından görevinden ayrılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Bu yıl yaptığı seçim kampanyasından sonra May kötü bir darbe aldı.

Seçimdeki hatalarından dolayı özür diledikten sonra Muhafazakar Parti üyelerinin, devrilmesinin kırılgan olan azınlık hükümetinin çökmesine ve sol İşçi Partisinin iktidara gelmesinden korkması sebebiyle May geçici ateşkes başlattı.

Öte yandan bazı muhafazakarlar May’i, Brexit’in tamamlanması için geçici başbakan olarak görmekte. Buna karşılık May, görevden ayrılmayı düşünmediğini vurguladı. Japonya’yı ziyareti sırasında ITV News ile yaptığı röportajda, “Ben geri çekilmiyorum” dedi.

BBC ile yaptığı başka bir röportajda, bir sonraki seçime Muhafazakar Parti lideri olarak girmeyi isteyip istemediği sorulduğunda, “Evet … Uzun süre kalıyorum ve bu gerekli. Benim ve hükümetimin rolü AB’den çekilmekle sınırlı değildir. İngiltere için daha iyi bir gelecek sağlayacağız” diye cevap verdi.

Bir sonraki seçim, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından üç yıl sonra 2022’den önce gerçekleşmeyecek.