Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Brexit’e 20 milyar euro ödemeye hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere hükümeti Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinde AB bütçesine en az 20 milyar euro ödemeyi taahhüt edecek. İngiltere Başbakanı Theresa May’in cuma günü Floransa’da yapacağı konuşmada AB’ye bu meblağı önereceği bildirildi.

Financial Times gazetesi, May’in AB İşlerinden Sorumlu Danışmanı Oliver Robbins’in, bazı Avrupa ülkelerindeki mevkidaşlarına bu durumu açıkladığını yazdı.

İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den ayrılacak olması sebebiyle mali yükümlülüklerine karşılık olarak henüz resmi bir rakam belirtmedi.

Söz konusu ayrılışın finansal olarak çözüme kavuşturulması için herhangi bir anlaşmanın bulunmaması, Brexit görüşmelerinde zorluk çıkarmakta.

Brüksel, İngiltere için kendi düşündüğü rakamı açıklamadı. AB Komisyonu, AFP’ye İngiltere’nin ayrılma maliyetinin 60 ila 100 milyar euroyu bulabileceğini belirtti.

AB Komisyonu ve Parlamento’sundan aktarılan bilgilere göre, İngiltere’nin birliğe 2015 yılında sağladığı katkı yaklaşık 10.75 milyar euroyu buldu. Buna göre 20 milyar, İngiltere’nin AB’nin bütçesine karşı 7 yıllık yükümlülüğünü karşılamakta. 2020’ye kadar sürecek Brexit sürecinde ödenebilir.