Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Brexıt’ten sonra Avrupa ile güvenlik işbirliğine devam etmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz hükümeti bugün yaptığı açıklamada, İngilizlerin AB’den çekilmesinden sonra organize suç ve terörizmle mücadelede taraflar arasında sürdürülen işbirliğine olanak tanıyan yeni bir AB güvenlik sözleşmesi imzalamak istediğini duyurdu.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Bu anlaşma, AB’den ayrıldıktan sonra polis, güvenlik ve cezai işbirliğinin devam etmesi için yasal bir temel oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı. Böyle bir anlaşma ile 2019’da gerçekleşmesi beklenen İngiltere’nin AB’den çıkışından sonra, operasyonel boşlukların ortaya çıkmasının önleneceği vurgulandı.

Europol’e üyeliğine devam edip etmeyeceği pazartesi belli olacak

Pazartesi günü yayınlanacak bir çalışma belgesi ile İngiltere’nin, uluslararası organize suç ve terörle mücadelede Avrupa ülkelerine yardım etmekle görevli olan AB Polis Teşkilatı Europol’e üye olmaya devam edip etmeyeceği net olarak ortaya çıkacak.

Brexit sonrası AB ile ilk çalışma değil

Bu, İngiliz Hükümeti tarafından Brexit sonrası belirli alanlarda AB ile gelecekteki ilişkileri üzerine yayınlanan ilk çalışma belgesi değil. Daha önce, başta İrlanda olmak üzere gümrük sorunları ve savunma işbirliği ile ilgili birkaç çalışma belgesi kabul edilmişti.

İngiltere Brexit Bakanı David Davis, “Eğer vatandaşlarımızı güvende tutmak ve suçluları ortadan kaldırmak istiyorsak, etkili bir uluslararası işbirliği AB için önemli olduğu gibi, İngiltere için de önemlidir. Güvenlik konularında AB ile zaten derin bir koordinasyon seviyesine sahibiz. Bunu iyileştirmenin yollarını bulmak bizim karşılıklı menfaatimizedir” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, önümüzdeki cuma günü Avrupa tarihinin kalbi olan İtalya’nın Floransa kentinde Brexit hakkında önemli bir konuşma yapacak.