Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Commonwealth zirvesinde Brexit’e ticari hazırlık yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmaya hazırlanırken dün Londra’da başlayan İngiliz Milletler Topluluğu Hükümet Başkanları Toplantısı (CHOGM) ile eski Britanya İmparatorluğu’nda yer alan ülkelerle ticari yakınlık kurmayı hedefliyor.

Londra hükümeti, zirvede sunmak üzere, İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkeleri arasında ortak dile dayalı ticaretin ve yardımlaşmanın artırılmasına yönelik bir rapor sunacak. AFP’de yer alan haberde ise İngiltere’nin söz konusu ülkelerle ticaret hacminin hızlı sevkiyat koşulları olmaması nedeniyle AB ile olan ticaret hacminden çok daha kısıtlı olacağı değerlendirmesi yapıldı.

53 ülkeden oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun devlet başkanları her yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen zirvede bir araya geliyor. Ağırlıklı olarak üye ülkelerin demokratik gelişiminin ele alındı zirve bu yıl üye ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesine odaklanıyor.

İngiliz Milletler Topluluğu tarafından yayınlanan rapora göre, üye ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2020 yılına kadar yüzde 17 artış göstererek yıllık 700 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Raporda, İngiltere’nin AB’den çıkış süreci Brexit’in İngiliz ekonomisine olumsuz etki yapacağı belirtilirken Brexit’in aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek için de bir fırsat doğuracağı yorumu yapılıyor.

Mart 2019’da AB’den tamamen ayrılması beklenen İngiltere, Zirve ile AB pazarı dışında yeni ticari ilişkiler geliştirmeyi hedefliyor. Gözünü İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerine çeviren Londra hükümeti, Zirve’de üye ülkeleri sağlam ticari ilişkiler kurmaya ikna etmek için çalışacak.

Dün başlayan Zirve’de bir konuşma yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, üye ülkeler arasındaki ticaretin dünya ticaret hacminin 5’te birini oluşturduğuna dikkat çekerek “Bu başarımızı yeni bağlantılarla daha fazla geliştirmeliyiz” dedi.

Times gazetesine bir röportaj veren İngiliz Milletler Topluluğu Yatırım Konseyi Direktörü Jonathan Marland, “İngiltere’nin üye ülkeleri serbest ticarete ikna edememesi halinde Londra hükümeti görevini yapamamış olacak” dedi.

The Economist dergisi ise İngiliz Milletler Topluluğu’nun İngiltere’yi Brexit’in getireceği olumsuz etkilerden kurtarmaya yetmeyeceğini belirterek üye ülkelerle ticaretin AB ile yapılan ticaretin yerini alabileceğini düşünmenin “hayalcilik” olacağı yorumunu yaptı.

Londra yönetimi ise tüm olumsuz yorumlara rağmen Zirve’de üye ülkelerle ortak bir sözleşme imzalamanın yanı sıra ticari ve yatırım geçişliliği ve elektronik suçlarla ortak bir mücadele koalisyonu oluşturmayı ümit ediyor.